Izvješće o radu i financijsko izvješće KK Zadar za 2012. i 2013. godinu primljeno je na znanje na sjednici Gradskog vijeća održanoj u ponedjeljak 22. prosinca.
SDP-ovac Erol Gaši u raspravi je naglasio kako je predstečajna nagodba pružila priliku klubu da udahne novi život, no, istaknuo je, pojavila su se nova dugovanja.
Predstečajna nagodba ima svoj plan, on se ne poštuje i to me brine. Ni financijski, ni marketinški. Pitam vas danas kakav će biti KK Zadar u lipnju 2015. godine. Ako ne dođe do izdašnije donacije, klub će biti pred bankrotom, rekao je Gaši.
Marko Pupić Bakrač se nadovezao kako je klub u 2012. i 2013. godini napravio novih 10 milijuna kuna duga.
-Mi više nemamo džokera u rukavu. Pretvorbu smo potrošili, predstečajnu nagodbu isto, nemamo vlastitih igrača za prodaju, jedino što je ostalo je stečaj. Mene zanima je li u 2014. taj trošak pokriven , kako to stoji, iz dobiti? Koje dobiti, upitao je Pupić Bakrač.
Iz klupa je osip Vlahović (DSU) dobacio kako je možda sve pokriveno dobitkom na lotu.
Ante Rubeša (AM) je pozvao Živka Kolegu kao predsjednika Gradskog vijeća Živka Kolegu da pozove DORH i USKOK ne bi li utvrdili postoji li kaznena odgovornost za stanje u kojem se klub našao.
U raspravu se uključio i dogradonačelnik Zvonimir Vrančić koji se složio s dvije stvari koje su se prije njegova govora mogle čuti.
– Prva je kritika koja se odnosi na stručni rad s mladima i na proizvodnju igrača, a drugi činjenica da je situacija u klubu u financijskom smislu ozbiljna.
Direktor kluba Boris Skroće izvješće je branio gotovo 15 minuta. Između ostalog je rekao kako je klub u predstečajnoj nagodbi napravio vrhunski posao, kako je omladinski pogon ustrojen unatoč neslaganju s nekim odlukama samog Nadzornog odbora te kako šest mjeseci nakon ustroja klub već ima četiri reprezentativca u mlađim dobnim kategorijama.
Na zaključak kako je prosječna plaća igrača iznosila 39 000 kuna, odgovorio je kako je njegova 7 200 kuna te da je on krvavo zaradi.
Dotaknuo se i svoje izjave da klub ima na raspolaganju 100 000 eura za pojačanja.
– Naš je budžet 4,5 milijuna kuna, da bi ispunili normu fali nam još 600 do 650 tisuća kuna, kazao je Skroće.
Dogradonačelnik Vrančić je dobacio:
– Ima toliko na raspolaganju kad novca ima, a kada nema novca…
Skroće je iznio još niz zanimljivih podataka. Rekao je kako je prekidom suradnje s četiri trenera iz omladinskog pogona (Barančić, Gjergja, Pleslić, Tičina) i dvije žene iz računovodstva klub uštedio preko milijun kuna godišnje.
-Sve što imamo su igrači, red, rad i navijači. Nemamo imovinu niti debelog gazdu iza sebe kao Cedevita.
Na kraju rasprave gradonačelnik Božidar Kalmeta je zaključio kako nitko nije dao prijedlog što napraviti za promjenu stanja u klubu.
– Ne preostaje nam ništa drugo nego kako i 1995/95 godine kada je klub bio pred gašenjem podmetnuti leđa i ovdje na vijeću donijeti odluku o pomoći klubu. A ako se i pojavi ponuda za otkupom dionica onda ćemo i o tome raspravljati i odlučivati svi mi ovdje na Gradskom vijeću.
Debelog gazdu, kako se izrazi direktor kluba, nitko iz oporbe nije spominjao, iako se on uz priznanje Vrančića o ozbiljnosti o stanju u klubu, nameće kao jedino razumno rješenje.
Štoviše, vijećnici su na kraju rasprave ostali bez odgovora na pitanje je li zbog dugovanja Romeu Travisu klub blokiran od strane FIBA-e po pitanju registracije novih igrača.
Direktor Skroće tek je odgovorio kako je klub sve svoje obveze izvršio, a je li pod blokadom nije jasno odgovorio. Cjeloviti Skroćin govor pogledajte ovdje, Skročino izvješće pogledajte ovdje.