Pročelnica Dina Bušić uputila je Gradskom vijeću prijedlog programa javnih potreba u sportu za 2022. godinu. Najznačajniji iznos izdvojit će se i ove godine za KK Zadar, koji će dobiti 5 milijuna kuna kapitalne pomoći. To je standardni iznos iz prošlih godina, koji bi se kasnije povećavao za tri milijuna kuna kroz rebalans. Ove godine nakon dugih pregovora taj je iznos također isplaćen, uz “kazneni penal” od 500 tisuća kuna, ali i najavu kako rebalansa neće biti.
Djelatnost KK Zadra ipak će se dodatno financirati kroz omladinski pogon KK Zadar, koji ostaje na iznosu od 1,1 milijun kuna, te donekle kroz rad KK Jazine (430.000 kuna), u kojemu nastupaju juniori KK Zadar. Sportska škola košarke, koja je odvojen subjekt, ali iz koje djeca ulaze u sustav mlađih kategorija KK Zadar, financira se sa 910.000 kuna.
Programski ciljevi zadarskog sporta, navodi pročelnica Bušić, temelje se na unapređenju razvoja sportskog sustava, u čemu vrhunski i kvalitetni sport treba biti poticajan ukupnom razvoju Zadra. Treba poduzeti sve da se ta razina sačuva i unaprijedi te da se sportskim djelovanjem nastave uspjesi zadarskih sportaša na državnim, europskim, svjetskim prvenstvima i olimpijskim igrama. Sredstvima se pruža potpora razvoju mladih perspektivnih sportaša u klubovima i sportskim školama, potpora vrhunskim kolektivima i pojedincima te poticanje uključivanja u sport što većeg broja djece, mladeži i građana.
U vrednovanju programa koristili su se kriteriji razvijenosti sporta, javnog statusa sporta (interes javnosti i uključenost građana) te sportska kvaliteta. Spomenuto je kako su zadarski sportski klubovi u prošloj sezoni u seniorskoj, juniorskoj i kadetskoj konkurenciji osvojili 190 zlatnih medalja, 157 srebrnih i 136 brončanih, a na međunarodnim 23 zlatnih medalja, 13 srebrnih i 20 brončanih.
Sufinanciranje klubova prikazano je kroz financiranje redovne djelatnosti, plaće trenera i stipendije, te iznose kojima se sufinancira njihovo korištenje sportskih dvorana i bazena na Višnjiku, odnosno terena kojima upravlja Zadarski sport. Višnjiku će se za treninge klubova izravno isplatiti 6,5 milijuna kuna, po pola za dvoranu i korištenje bazena. To je 1,6 milijuna kuna manje nego prošle godine i pitanje je hoće li taj novac na kraju moći pokriti potrebe svih klubova. Na bazenu će građane najviše koštati treninzi vaterpolista (1,2 milijuna kuna), a u dvorani spomenuti omladinski pogon KK Zadar (1,1 milijun kuna).
Pojedinačno, Vaterpolski klub “Zadar 1952” najveći je dobitnik proračunskih sredstava u odnosu na lanjski, kada je imao 300 tisuća kuna manje. Uz 1,2 milijuna za korištenje bazena vaterpolisti će dobiti 700.000 kuna za redovan rad i trenere, jednako kao Sonik Puntamika. Od ostalih klubova najviše novca za redovnu djelatnost, plaće trenera i eventulane stipendije, slijedeć godine dobit će Veslački klub Jadran (574.000), Odbojkaški klub Zadar M (502.000), Odbojkaški klub Zadar Ž (490.000), NK Arbanasi (420.000), Plivački klub (412.000), RK “Zadar 1954” (400.000), Jedriličarski klub Uskok (400.600), Jedriličarski klub Sv. Krševan (389.400), ŽKK Zadar (370.000)…
Za korištenje ŠRC Ravnice i Mocire Zadarskom sportu isplatit će se 700.000, a klubovima koji će ih koristiti namijenjeno je između 10 i 224 tisuće kuna, koliko ide Rukometnom klubu Zadar 1954. Putem sportske zajednice financiraju se i sport osoba s invaliditetom te sportska rekreacija. Sama ustanova Zadarski šport financira se sa 2,67 milijuna kuna, od čega 2,12 milijuna odlazi na plaće zaposlenika.
Dva značajna sportska subjekta ostaju izvan proračuna, jer ne zadovoljavaju uvjet o tri godine djelovanja. HNK Zadar dobio je prošle godine zajam od 2,5 milijuna kuna i na tome je stalo, dok novi ženski košarkaški klub ŽKK Plus, koji igra u istoj ligi kao ŽKK Zadar te je jesenski prvak lige, također nema prava na sredstva.
Svi predloženi iznosi dostupni su na internetskoj stranici Grada Zadra.