Očekivano, Medal race klase 49er odgođen je za petak. U pravilima olimpijske regate, samo je za finalni plov predviđen rezervni dan. Bit će to treći pokušaj u traženju regularnih uvjeta za taj presudni plov za medalju koji sam po sebi ima svoja posebna pravila.
NOVO
Drugi pokušaj održavanja plova za medalju opet je prekinut jer je na drugoj oznaci pao vjetar koji jedva da je puhao oko 8 čvorova. Šime i Mihovil su drugi okrenuli tu oznaku.
Dramatično je bilo već na okretanju nakon jedrenja uz vjetar kada je Šime kliznuo s jedrilice ali se munjevito vratio na brod te su nastavili biti u igri kao treći u ukupnom poretku TOP 10 posada.
Sat i po ranije suci su prekinuli plov za medalju na olimpijskoj regati klase 49er u kojem je hrvatska posada bila u vodstvu. Šime i Mihovil Fantela prema drugoj oznaci su bili treći kad je došlo do prekida. U nekim dijelovima plova bili su čak i prvi, da bi suci procijenili kako uvjeti nisu regularni i prekinuli Medal race. Uz zadarske jedriličare u vodstvu su bili Španjolci i Urugvajci.
Čeka se novi start 10 najboljih posada. Prije toga je sudačkom odlukom iz Medal racea izbačena kineska posada da bi u njega ušli Nizozemci. Jer oni su ipak trostruki svjetski prvaci. Kinezima su našli mali tehnički propust u jedrilici nakon 12 plovova.
RANIJE
Nije tajna to da hrvatski jedriličari iza sebe imaju velike rezultate, i olimpijske i svjetske te europske medalje, a kako bi i na Olimpijskim igrama u Parizu postigli što bolje rezultate, ovaj put su poveli i posebnog pomoćnika
Veliku pomoć ovaj put braća Fantela, ali drugi sportaši iz jedriličarske ekipe, imaju i od svog prognostičara. Naime prvi put u povijesti hrvatskih nastupa na Olimpijskim igrama u timu se kao tehnička podrška nalazi i meteorolog DHMZ-a, piše Tportal.
Dragoslav Dragojlović trenutno je smješten s jedriličarima u Marseilleu, a s Krunoslavom Mikecom i vanjskim suradnikom, koji se nalaze u Zagrebu, zadužen je za izradu prognoza za naše sportaše.
– Osnova za jedrenje je meteorologija, odnosno najvažniji od tih parametara u meteorologiji je vjetar. Prvi dan, kada su naši jedriličari započeli natjecanja, start je odgađan nekoliko puta jer nije bilo vjetra, a bez njega ne možete. Za jedriličarska natjecanja bitno je da znate u koje vrijeme će vjetar početi puhati. Primjerice, ako neće u 12 sati, hoće li u 15… jer oni imaju samo pet dana za utrku. Meteorologija je u cilju pripreme sportaša, pogotovo u jedrenju, jedan od ključnih parametara, kaže Dragojlović za tportal.
Radi se o jednoj od najkompleksnijih prognoza koju morate dati – hoće li vjetar okrenuti u 13 ili 13.30 sati, hoće li biti pet ili sedam čvorova. Za laike, pa čak i za mene meteorologa, prije nego što sam se počeo intenzivnije baviti time, sve je to bilo isto, ali za vrhunskog sportaša to nikako nije isto, pojašnjava Dragojlović.
Do sada su naši jedriličari koristili usluge drugih meteorologa, ali ove godine potpisan je ugovor između DHMZ-a te Centra za istraživanja i razvoj vrhunske sportske pripreme – CIRSP (op.a., tijelo HOO-a zaduženo za znanstvenu, stručnu, informatičku i tehnološku potporu vrhunskim hrvatskim sportašima i njihovim timovima), na čijem je čelu Igor Jukić. Na temelju tog sporazuma o suradnji, angažman ekipe iz DHMZ-a zatražio je vođa jedriličarskog tima Edo Fantela.