– Mi gradimo puno, a građevinari nas nisu u stanju pratiti, jer nema kvalificiranih radnika koji su u stanju to raditi. Nema zidara, nema armirača, nema tesara, a opet imamo puno nezaposlenih. O inženjerima da i ne govorimo. Na zadnja dva natječaja nam se od inženjera građevine i arhitekture nitko nije javio. Očito svi vole u toplom sjediti, a nitko ne voli vani raditi, ustvrdio je gradonačelnik Zadra Živko Kolega nakon što je Gradsko poglavarstvo bilo prisiljeno poništiti javni natječaj za izvođača radova izgradnje potpornog zida i restauracije srednjovjekovnog zida na Bedemima zadarskih pobuna ili, popularno kazano, Muraju.
Razlog poništenja je taj što je na natječaj stigla samo jedna potpuna ponuda. Riječ je o ponudi zadarske tvrtke "Ploter", dok je ponuda tvrtke "Stipčević" odbijena zbog prilaganja nepotpune dokumentacije.
Iz ove tvrtke nisu, stoji u zapisniku Povjerenstva za pripremu i provedbu postupka nabave, dostavili ovjeren preslik računa dobiti i gubitka, a umjesto izjave o nekažnjavanju u svezi sa sudjelovanjem u kriminalnoj organizaciji, prijevari i pranju novca koja se treba odnositi i na tvrtku i na odgovornu osobu, dostavljeno je samo uvjerenje o nekažnjavanju odgovorne osobe.
– Grad Zadar će ponoviti natječaj za izvođenje navedenih radova vrijednih 1,8 milijuna kuna, ali mi nemamo dovoljan broj zainteresiranih, ni za projektiranje, ni za gradnju, a riječ je o radovima koji trebaju osigurati potporanj prometnice i koji predstavljaju preduvjet za izgradnju poslovnog objekta, napomenula je pročelnica Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša Marija Palvović-Palčok.
Spomenik imotskim braniteljima
Zadar će uskoro dobiti spomenik palim braniteljima iz Imotske bojne. Riječ je o radu akademskog kipara Krune Bošnjaka koji će, odobrilo je Gradsko poglavarstvo, biti postavljen kod autobusnog kolodvora.
Spomenik će financirati Grad Imotski koji je i pokrenuo inicijativu.
Član Poglavarstva zadužen za odgoj, školstvo, kulturu i šport Jozo Dragić (HSP) je istaknuo kako je za području Zadra poginulo pet pripadnika Imotske bojne, a na širem zadarskom području trinaest.
Grad Zadar će, temeljem odluke Poglavarstva potpisati sporazum s Državnom geodetskom upravom i Ministarstvom pravosuđa o izgradnji informacijskog sustava temeljenog na katastarskim podacima za kopneno područje gada Zadra. Riječ je o projektu koji će, nakon prikupljanja i uređivanja katastarskih i komunalnih podataka, rezultirati elektroničkom bazom podataka i detaljnim planom uređenja gradskog prostora.
Ovaj se projekt nastavlja na već započete aktivnosti na predjelima mjesnih odbora Voštarnica i Ričine, a njegova cijena bit će, kako je kazala pročelnica Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša Marija Pavlović-Palčok, poznata nakon provedenog javnog nadmetanja.
Poznato je, međutim, kako će prvu faza projekta, što se odnosi na prikupljanje podataka i katastarsku izmjeru, Državna geodetska uprava financirati u iznosu od 40 posto, a isto vrijedi i za formiranje katastarskih čestica, obnovu zemljišne knjige i stavljanje podataka na javni uvod, dok će Grad Zadar u cijelosti snositi troškove izrade detaljnog plana uređenja prostora i formiranja informacijskog sustava.
Koliko će čitav postupak trajati, ni gradonačelnik Kolega, ni pročelnica Pavlović-Palčok nisu pokušali precizirati, napominjući kako je riječ o pilot-projektu u nacionalnim okvirima.
Osnovnim školama 4,4 milijuna kuna
Za izvođenje radova sanacije, te uređenje i opremanje osnovnih škola kojima je Gard Zadar osnivač ove će godine, biti izdvojeno ukupno 4,4 milijuna kuna.
Grad Zadar nastavit će financirati dodatni, osmi tim hitne pomoći, za što su osigurana sredstva u iznosu od 480.000 kuna, kao i dežurstva pedijatara nedjeljom u ukupnom godišnjem iznosu od 114.000 kuna. Poglavarstvo je odobrilo i 150.000 kuna kojima se sufinancira program Centra za psihosocijalnu pomoć stradalnicima Domovinskog rata Zadarske županije, a ovim će sredstvima biti plaćeni honorari stručnih djelatnika.
Sredstva su osigurana u funkciji usklađivanja s Nacionalnom strategijom zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj 2006.- 2012. Strategija izvorno predviđa osnivanje posebnih medicinskih jedinica koje bi provodile supstitucijski, odnosno, metadonski program, za ovisnike putnike i one bez zdravstvenog osiguranja kao mjeru prevencije njihova povratka na heroinsku ovisnost, no visina troškova osnivanja ovakve jedinice uzrok je pridruživanja pružanja usluge supstitucijskog programa za ovisnike uobičajenim liječničkim uslugama.
Ovaj će se program nastaviti provoditi u ambulanti dr. Mladena Antišina u zgradi takozvane “stare Hitne“, a valja pripomenuti i kako je dr. Antišin jedini zadarski liječnik opće prakse koji je iskazao interes za primjenu supstitucijskog programa.