Premijer Ivo Sanader susreo se s članom Europske komisije, povjerenikom za zapošljavanje, socijalnu politiku i jednake mogućnosti Vladimirom Špidlom, te je potpisan Zajednički memorandum o socijalnom uključivanju između Republike Hrvatske i Europske unije.
– Hrvatska vlada u svojem dosadašnjem mandatu napravila je značajne iskorake u području promicanja jednakih mogućnosti, ravnopravnosti spolova i borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, rekla je potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti RH Jadranka Kosor tijekom razgovora s povjerenikom EK Špidlom.
Kosor je, navodi se u priopćenju, kao potpredsjednica Vlade zadužena za društvene djelatnosti i ljudska prava, povjrerenika izvijestila o radu nekoliko Vladinih tijela koja se bave zaštitom specifičnih društvenih skupina i promicanjem jednakih mogućnosti – od Povjerenstva za osobe s invaliditetom Vlade, Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog programa za Rome, Savjeta za mlade, do Vijeća za djecu, kojima je na čelu.
Povjerenik EK, koji boravi u prvom službenom posjetu Hrvatskoj, u razgovoru je napomenuo kako je Hrvatska znatno napredovala u području socijalnih pitanja, ali i istaknuo potrebu daljnjeg razvoja socijalnih i pravnih kapaciteta, kaže se u priopćenju. Pozdravio je postojanje Zakona o ravnopravnosti spolova, te Zakona o radu koji svojim odredbama pridonose ravnopravnosti i antidiskriminaciji u svim područjima.
Potpredsjednica Vlade izrazila je nadu kako će i Zajednički memorandum o socijalnoj uključenosti između Republike Hrvatske i Europske unije pridonijeti razvoju socijalnih pitanja u Hrvatskoj, te kao takav predstavljati temelj buduće suradnje s Europskom unijom.
Otvorili smo time i pitanje socijalne isključenosti po županijama u Hrvatskoj koja se prosječno odnosi na oko 20 posto stanovnika. Najjednostavnije kazano, petina stanovništva zemlje je – socijalno isključena, bilo da se to odnosi na oblike ekonomske isključenosti iz procesa rada i normalnog življenja ili druge oblike neuključenosti u društvo. Život u zemlji, prema tom gledanju, za petinu stanovnika je katastrofalan.
Valja kazati da s čak 27,7 i 27,2 posto socijalno isključenih prednjače Požeško-slavonska i Virovitičko-podravska županija. Nasuprot tome, a na vrhu uključenosti su Istra s 1,7 posto i Zagreb s 3,6 posto. Dakle, riječ je o sredinama koje ne isključuju nikoga i gdje su gotovo svi stanovnici dio socijalnog miljea društva.
Zadarska županija u sredini je, odnosno deseta po socijalnoj isključenosti ili jedanaesta gledano obrnuto, odnosno po razini uključenosti, a postotak iznosi 13,9 socijalno isključenih.
Studija donosi i pregled pet najgorih u državi po kriterijima BDP po stanovniku, socijalne isključenosti, dohotka po stanovništvu, potrošnji po stanovništvu, prosječnim mjesečnim primanjima te stopi siromaštva nositelja kućanstava. Na sreću, Zadarske županije nema na rang-listi najgorih ni u jednom od ovih prikaza. Dominantno su tu slavonske, odnosno ratom poharane županije, pa se u nekim od izbora javlja i šibensko-Kninska, odnosno Karlovačka ili Sisačka, no na sreću ne i Zadarska županija.