Kontinuitet je stvar od koje se u mnogim područjima može ostvariti korist. Zadarska politika voli se i inače, zbog stranačkih aduta, na to pozivati, ali ovdje govorimo o poslu kao što je sređivanje sustava odvodnje i kanalizacije. Zadar će postati grad bez ispusta nepročišćenih fekalija i otpadnih voda u more već ovo ljeto, dok će stupanj biološkog pročišćavnja imati do kraja 2008. godine kada će u more ići gotovo čista voda.
Zadar već 10-12 godina sustavno radi na ovom problemu. Usudimo se kazati, iako je riječ o malenom koraku (štoviše, tada učinjenom i uz određene nedostatke i greške) da prvi tragovi ovog posla sežu u zadnje godine socijalizma i posljednji samodoprinos kojim je Zadar prepoznao kolektor „Jazine" kao jedan od svojih prioriteta.
Projekt „Jadran", kolokvijalno znan i kao „Čist Jadran", kojem je i Svjetska banka osigurala kreditna sredstva, uz Vladu RH i Hrvatske vode, za sređivanje sustava odvodnje na najvećem dijelu Jadrana, potpisan je sa Svjetskom bankom upravo u Zadru (u Gradskoj loži zbog svečanosti čina, ali i tada aktualnog izbjegavanja slikanja pod portretom Ante Gotovine u vijećnici).
Zadar, Biograd rivijera, Rijeka i Opatija bili su i prvi koji su u posao krenuli (valja nam kazati kako je projekt Kaštelanski zaljev, koji obuhvaća i Split, Kaštela, Solin…, otpočet ranije iz drugih izvora, da se ipak vidi da je prioritete određivala pamet i struka – slijedi veličine i zagađenost). Zadar ima pretpostavke da ga prvi i okonča.Imati more bez fekalnih ispusta zahtjev je EU, ali i infrastruktura 21. stoljeća u koju Zadar blagovremeno ulazi. Ulazi među prvima jer je prethodno učinjeno mnogo. U protivnom bi se ova razina realizacije još dugo čekala. Riječ je o skupom i sporom poslu.
Naravno da će mnogi naši sugrađani kazati – pa što kad leže na crnim jamama. Naravno da ovim nije riješen posao dovođenja kanalizacije do svakog (ili gotovo svakog) kućanstva. Štoviše, gradonačelnik Živko Kolega nakon potpisa ugovora upravo je istaknuo posao koji slijedi.
No sustav će biti ustanovljen. Čine ga tisuće kilometara odvodnje i kanalizacije, kolektori, precrpne stanice, podmorski ispusti i pročišćavači. Svi su kapaciteti planirani i ostaje razvijati tzv. sekundarnu mrežu – razvlačiti je do naselja do kojih još nije došla.
Kao veliki iskorak kojim će se trajno riješiti pitanje zaštite mora i Zadarskog kanala ocijenio je ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta potpisivanje Ugovora o izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Zadar-Centar završivši izlaganje rečenicom:
– Da more bude naš ponos.
Projekt vrijedan 70 milijuna kuna potpisali su direktor Hrvatskih voda-Jadranskog projekta Dinko Polić, direktor zadarskog komunalnog poduzeća Grgo Peronja te Dean Pavlak i Peter Meixner, predstavnici konzorcija "Züblin/Passavant Roediger" koji je izvođač radova.
Uređaj je dio cjelovitog sustava javne odvodnje Zadra i njime je obuhvaćeno 80 posto stambenih površina i isto toliko radnih prostora grada. Ministar Kalmeta je dodao kako je ovaj projekt od velike važnosti za daljnji razvoj turizma, gdje je lani s 10 milijuna posjetitelja već dosegnut najveći broj ikad, odnosno premašen broj gostiju iz prethodno rekordne 1989. godine.
Hrvatska je iznimno bogata vodama, te ima veliko iskustvo u kvalitetnom upravljanju vodama, istaknula je Astrid Klug, državna tajnica njemačkog federalnog ministarstva zaštite okoliša. Naglasila je da je potpisivanje veliki korak u približavanju Hrvatske standardima Europske unije koji se odnose na kakvoću okoliša u lokalnim zajednicama. Ministricu je zadarski gradonačelnik pozvao u skori posjet Zadru.
Dogradnja kanalizacijskog sustava u Zadru provodi se u sklopu "Jadranskog projekta" koji su pokrenule Hrvatske vode u suradnji s Vladom RH. U realizaciju ovog desetogodišnjeg projekta uključila se i Svjetska banka, a ukupno procijenjeni troškovi projekta iznose oko 280 milijuna eura.
Potpisivanju su nazočili i zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Siniša Širac, državni tajnik Zdravko Livaković te zadarski gradonačelnik Živko Kolega, odnosno Grozdana Perić.