Nova podjela Hrvatske na tri statističke regije; Jadransku, Sjeverozapadnu i Panonsku Hrvatsku, prošla je mirno i očekivano osim u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Tamo je, pak, dignula na noge četvoricu župana sa sjeverozapada koji tvrde da će smještanje njihovih županija u istu regiju s razvijenim Zagrebom onemogućiti dobivanje sredstava iz europskih fondova za ujednačen razvoj.
Hrvatska već nekoliko godina priča o nužnosti ustrojavanja novih regija pogodnih za korištenje sredstava europskih fondova i prilagođenih njihovoj metodologiji. Zadarska županija, kao i mnoge druge, imala je traume oko toga, jer se mislilo kako će planeri i vlast eventualno iskoristiti ovu obvezu spram EU kako bi izmijenili područni, odnosno regionalni ustroj Hrvatske, te odredili drugačije regije – županije od dosadašnjih.
No, kako je u međuvremenu prihvaćeno da, makar skup, traumatičan i pretjerano razmrvljen hrvatski lokalni i područni-regionalni ustroj do daljnjeg ostaje, ovaj se posao sveo na razinu statističke regije – situacija je postala mirna. Dakle, Hrvatska će zadržati postojeći ustroj, ali će zbog propisa EU, po kojima regija mora imati od 800.000 do 3,5 milijuna stanovnika, biti usvojen prijedlog podjele koja će vrijediti za iskazivanje traženja prema sredstvima EU (što nije neuobičajeno i u nizu drugih zemalja).
Zadrani već dulje od godine znaju da će biti svrstani u Jadransku regiju koju čini sedam morskih županija. Kako je poanta dobivanje sredstava iz strukturalnih fondova EU, za nju je ključno da regije koje dobivaju novac moraju biti nerazvijene. To znači imati BDP po stanovniku niži od 75 posto prosjeka EU.
Jadranska, a nažalost pogotovo Panonska, odnosno Slavonska regija taj uvjet ispunjavaju. No, problem se pojavio sa Sjeverozapadnom Hrvatskom koja je objedinila nekoliko županija i Zagreb. Kako je Hrvatska izrazito centralizirana zemlja s koncentracijom svega, pa i razvoja u Zagrebu, ovom području prijeti da zbog Zagreba i njegove razvijenosti nitko ne može povlačiti sredstva za razvoj iz fondova EU.
Haenesovci Radimir Čačić i Josip Posavec, župani Varaždinske i Međimurske županije, te HSS-ovi župani Koprivničko-križevačke i Krapinsko-zagorske županije Josip Friščić i Vlasta Hubicki najavili su zajedničku konferenciju za novinare na kojoj će tražiti hitnu saborsku raspravu o ovakvoj podjeli Hrvatske koju je Državni zavod za statistiku već prijavio Eurostatu – Europskom statističkom uredu.
Ne bude li Vlada popustila i izdvojila bogati Zagreb iz njihove regije, Radimir Čačić najavio je čak organiziranje peticije za referendum na kojemu bi građani srušili tu podjelu.
– Od pet županija koje ulaze u tu regiju, dvije su među najsiromašnijima u Hrvatskoj, a dvije su na hrvatskom prosjeku, i umjesto da povlačimo sredstva iz europskih fondova sljedećih 10 ili 15 godina, mi bismo već u roku od pet godina zbog Zagreba mogli prijeći europski cenzus i pomoć će nam biti ukinuta – žestio se na konferenciji za novinare Radimir Čačić.
Isto stajalište dijeli i HSS-ov šef Josip Friščić koji ističe i da je BDP Zagreba umjetno napuhan jer se u njemu prijavljuju profiti svih velikih tvrtki koje imaju središte u glavnom gradu. Ogorčeni župani tvrde da će ovakva podjela "izbiti" iz džepa ionako siromašnih županija i do milijardu kuna godišnje!
Ukupna godišnja sredstva koja Hrvatska može povući iz europskih fondova kreću se između četiri i osam milijardi kuna.
– Sposobna bi vlada izvukla osam, a nesposobna poput ove će izvući samo četiri – poručio je Čačić.
U Vladi osporavaju argumente župana.
– Za dobivanje novca iz fondova ključni su dobri projekti lokalne samouprave, neće EU nikome dati novac samo zato što je siromašan. Nema teoretske šanse da regija dođe i blizu cenzusa i europskog standarda razvijenosti – tvrdi glasnogovornik Vlade i HDZ-a Ratko Maček.
Bilo kako bilo, mimo ovog političkog nadmetanja o istoj su temi raspravljali i stručnjaci, te bili skloni tome da se Zagreb izdvoji kao specifičan prostor, što također nije rijetkost u svijetu, a čime bi ostale županije imale neometan pristup sredstvima. To je, pak, značilo podjelu na četiri područja sa specifičnim statusom Zagreba. No, nažalost, do spoznaje smo došli tek nakon što je Eurostatu ovakva podjela poslana, a on načelno odbacio naknadnu promjenu.
Kako smo kazali, na lokalnoj razini Zadarske županije nema primjedbi, niti ovakvih problema.