ZADAR – HSP će, najavio je saborski zastupnik ove stranke Tonči Tadić, pokrenuti u Saboru inicijativu kojom se traži proglašenje Jadranskog mora posebno osjetljivim morskim područjem. Tadić upozorava kako je Hrvatska već zakasnila zatražiti to na sastanku Međunarodne pomorske organizacije (IMO) zakazanom za srpanj ove godine.
Neposredan povod ovoj inicijativi je, za lipanj najavljen, dolazak ruskog predsjednika Vladimira Putina i aktualiziranje projekta Družba Adria koji uključuje izvoz ruske nafte tankerima iz Omišlja.Tadić podsjeća i kako Hrvatski sabor, iako je rasprava provedena u veljači 2005., nikad nije stigao do glasovanja o povlačenju Hrvatske iz sporazuma Družba Adria.
– Nismo nikad bili protiv transporta nafte kopnom, jer na tome, ako je sporazum pametno napravljen, Hrvatska zarađuje, ali se protivimo izvozu tuđe nafte našim morem, jer je to jednako besmisleno kao da pustite tuđu kanalizaciju u svoje dvorište, ocjenjuje Tadić.
Predsjednik zadarskog HSP-a Danijel Kotlar podsjeća kako bi uvoznik ruske nafte bile SAD, no od Tadića, koji upozorava kako je laž da se izvoz nafte može realizirati iz Trsta jer luka dubine 14 metara nije dovoljna, nismo saznali može li izlazak Hrvatske iz Družbe Adria postati uvjetom ulaska u NATO.
Tadić je iznio i podatak, utemeljen na snimkama u posjedu Europske komisije, prema kojem u Jadranu prosječno godišnje imamo 250 izlijevanja nafte. Pravaši podsjećaju i na podatak kako je u balastnim vodama Meksičkog zaljeva, otkud bi stizali tankeri, pronađeno 50 vrsta mikroorganizama koji ne žive u Jadranu, kao i na beznačajan profit JANAF-a, od 10 milijuna USD godišnje, koji je u nerazmjeru s prosječnim troškom sanacije havarije tankera koji prevozi naftu, a koji dosiže i do 200 milijuna USD.
Tankeri bi, navodi Tadić, prolazili našim dijelom Jadrana jer su Talijani u siječnju prošle proglasili ekološki pojas, a strahuje i od mogućnosti da Omišalj bude zamijenjen dubokomorskom izvoznom lukom na albanskom tlu. Jedina po njemu prihvatljiva ideja je ona o po kojoj bi izvozna luka bila Genova.
Posebno osjetljivim područjem u Europi je proglašeno more uz Dansku, Njemačku i Nizozemsku, te potez uz Belgiju, Francusku, Portugal, Španjolsku i Veliku Britaniju, a u pripremi je proglašenje Baltičkog mora. Stoga, Tadić vidi priliku i za Jadransko more.
– Teško je očekivati da cijeli Mediteran bude proglašen posebno osjetljivim morskim područjem, ali Jadransko more je realna opcija, zaključio je Tadić po povratku sa sastanka Kluba zastupnika parlamenata mediteranskih zemalja održanog početkom svibnja na Krfu.
– Ovaj klub u zaključku, koji se čita pred Europskom komisijom, poziva sve mediteranske zemlje da pokrenu inicijativu da Jadran bude posebno osjetljivo područje. Za to so lobirali i kolege iz Slovenije i Crne Gore, navodi HSP-ov zastupnik ističući kako kod proglašenje posebno osjetljivog područja nije riječ o zabrani prolaska brodova već o pravnom reguliranju odgovorno ponašanja.