Ingrid Antičević-Marinović (SDP) najavila je kako će izvješće o provedenoj reviziji poslovanja Grada Zadra u 2006. godini dostaviti Uredu državne revizije u Zagrebu, Šimi Krasić osobno, i Državnom odvjetništvu.
Osim što je pronašla niz tehničkih grešaka, poput one gdje revizori iz Gospića, gradonačelnika Zadra nazivaju načelnikom, Antičević-Marinović smatra kao je revizor opravdavao Grad i kada je davao primjedbe.
Nemar u naplati
Među primjedbama na poslovanje Grada nalaze se nenaplaćivanje penala zbog kašnjenja radova na ŠC "Višnjik", nekorištenje svih raspoloživih sredstava naplate prilikom prodaje stanova nad kojima postoji stanarsko pravo, kao i prihoda od najma gradskih stanova, te nepoštivanje Zakona o javnoj nabavi prilikom nabavke korištenja geodetskih usluga u vrijednosti od 147.000 kuna i izrade geodetskih podloga, elaborata i snimaka vrijednih gotovo 400.000 kuna. Od prodaje i najma stanova, kako je utvrdio revizor, Grad potražuje preko 2,7 milijuna kuna.
Polugodišnji obračun proračuna Grada Zadra prihvaćen je uz protivljenje troje vijećnika SDP-a i dvoje nezavisnih vijećnika iz kvote ove stranke Erme Ivoš-Nikšić i Stanislava Antića. Suzdržanima su bili vijećnici HNS-a i HSS-a, a čak je i Želimir Maštrović (HNS), koji iznio niz primjedbi na ostvarenje proračuna, na kraju ipak podigao ruku "za".
U rujnu DPU za Crvene kuće
U prvi šest mjeseci ove godine, gradski je proračun ostvario 154.000 kuna prihoda od planiranih 423.000, te imao 184.000 kuna rashoda od ukupno planiranih nešto preko 500.000 kuna. Valja pripomenuti kako se razlika namiruje iz viška naslijeđenog iz prethodnih godina. Vijećniku Maštroviću, kao i njegovoj kolegici iz SDP-a Omerki Šarić, smetalo je nepotrošenih 9 milijuna kuna namijenjenih za poticanu stambenu izgradnju, no gradonačelnik Živko Kolega je, odgovarajući na njihove primjedbe, najavio kako će se već u rujnu raspravljati u Detaljnom planu uređenja Crvenih kuća gdje je planirana ovakva stanogradnja, kao i izgradnja stanova za socijalne slučajeve.
Vijećnica Šarić je primijetila i kako u prvi šest mjeseci tekuće godine, od planiranih 5 milijuna kuna za uređenje dječjeg vrtića "Grigor Vitez" nije potrošeno niti kune, što, istaknula je, vrijedi i za Centar za rehabilitaciju i boravak djece i odraslih s mentalnom retardacijom "Mocire", kupnju školskog autobusa za kojeg je planirano 500.000 kuna ili za Gospodarsku zonu Crno, za koju je planirano 3,5 milijuna kuna, te za rad mjesnih odbora kojima je u proračunu odobreno 400.000 kuna.
Pročelnica UO za financije Grozdana Perić je, međutim, ustvrdila kako je mjesnim odborima isplaćen sav novac, iako ne tijekom privih šest mjeseci. Stranačkom kolegi vijećnice Šarić, Željku Mikinu je smetalo nisko (23 posto) izvršenje proračuna Odjela za socijalnu skrb, osobito to što je, kako je istaknuo, za zaštitu djece, braka i obitelji potrošeno nula kuna, dok se u sitnim postocima mjere i izdvajanja za invalide, prevenciju ovisnosti, pomoć pri zapošljavanju i hrvatske branitelje.
Opozicijski pljesak Zekanoviću
– Natječaj za vršitelja nadzora na objektu "Mocire" smo morali poništiti i zato se kasni s početkom radova, pa i realizacijom proračuna, obrazložio je gradonačelnik Kolega navodeći kako će do kraja godine ipak biti potrošena 2 planirana milijuna kuna za ovaj projekt ukupno vrijedan 45 milijuna kuna.
Izmjene i dopune proračuna Grada Zadra pročelnica UO za financije Grozdana Perić ocijenila je tehničkima, budući da ne zadiru u visinu proračuna planiranog u iznosu od nešto više od 501 milijun kuna. Unutar proračunskih izmjena, mjesta se, u ukupnoj vrijednosti radova od 4,5 milijuna kuna, našlo za uređenje igrališta i parkirališta u MO Smiljevac, nogostupa u ulici Stjepana Radića, Zrinsko-frankopanskoj ulici, na Novom Bokanjcu i na području MO Puntamika, za uređenje mjesnih putova na otocima, te javnu rasvjetu u Novom Bokanjcu vrijednu 800.000 kuna i dječje igralište kraj vrtića na Smiljevcu vrijedno pola milijuna kuna. Za navedene projekte ruku su digli čak i oporbenjaci, a nisu se libili ni zapljeskati predlagatelju Juri Zekanoviću pročelniku UO za gospodarstvo i komunalne djelatnosti.
Za kupovinu školskog autobusa se, umjesto 500.000 izdvaja 400.000 kuna. Umjetničkim festivalima dodjeljuje se ukupno 500.000 umjesto prvotno planiranih 700.000 kuna, no zato će Zadarski komorni orkestar, uz ranije planiranih 350.000, dobiti još 50.000 kuna. Dodatnih će 100.000 kuna Grad izdvojiti za kupovinu knjiga u fundusu Gradske knjižnice. Sportski klubovi dobit će ukupno dodatnih 775.000 kuna, a cijena intelektualnih usluga kod gradnje ŠC Višnjik se, s planiranih 140.000, popela na 620.000 kuna. Općoj bolnici Zadar za kupnju nove angio sale iz proračuna će biti transferirano 400.000 kuna.