BIOGRAD – Biograd trese "teniska groznica", ne zbog ljubavi prema popularnom sportu, već vlasništva nad teniskim terenima koji su do sad pripadali "Iliriji" d.d., a od sad izgleda (i) Gradu Biogradu. Podnesak poslan Ministarstvu pravosuđa RH, na ruke ministrice Ane Lovrin, te niz drugih adresa, vezan za "oduzimanje vlasničkih prava društva", "Ilirija" d.d. iz Biograda dostavila je i Zagrebačkoj burzi, na kojoj kao javno dioničko društvo kotira, kako bi upozorila dioničare što ih čeka ili im se događa.
– Ovaj podnesak tek je dio opsežnog, složenog i ipak jasnog materijala koji smo dostavili nadležnim službama i tu je navedeno sve što o tome mogu kazati, kazao nam je direktor "lirije" d.d. Goran Ražnjević, u ime tvrtke koja se ovim našla u nemilim okolnostima, a o čemu su na ovaj način, osim pravosudnih i drugih organa, obavijestili i burzu. Obavijest burzi išla je jer – kako sada stvari stoje i kako ih u "Iliriji" tumače – nečijom administrativnom pogreškom njima je temeljni kapital, a onda i vrijednost dionica, dovedena u pitanje. Vezanost upisa vlasništva nad teniskim terenima i za hipotekarni kredit Erste&Steiermerkische banke, mogla bi čak imati katastrofalne posljedice i na poslovanje, odnosno opstanak društva.
Ono pak što u "Iliriji" drže administrativnom pogreškom, u Gradu Biogradu smatraju normalnim slijedom događaja i svojim trudom da uknjiže svoje vlasništvo.
– Grad Biograd će se u ovoj situaciji preko svojih zastupnika, odnosno opunomoćenika upisati na svu imovinu koja mu pripada. Dakle, nema pogreške već smo samo provodili svoje obveze. Onaj tko smatra da je zakinut može sudskim putem pokušati dokazati vlasništvo, kazao nam je Ivan Knez, gradonačelnik Biograda, koji očito na cijelu stvar gleda sasvim drukčije.
"Rat" krenuo obnovom zemljišnih knjiga
Riječ je o aktivnosti koja se trenutačno provodi u Biogradu na obnovi zemljišnih knjiga. "Ilirija" u svom podnesku upućenom Županijskom sudu u Zadru, Vrhovnom sudu Hrvatske, Zagrebačkoj burzi, HANFI, HFP-u, Erste&Steiermarkische banci, Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka i Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru, a slijedio ga je, kako smo naveli opsežan "paket" dokumentacije upućen sudskom dijelu ovih institucija, naziva ovo "nezakonitom, izvansudskom administrativnom odlukom" oduzimanja vlasništva "Iliriji" nad Teniskim centrom kroz postupak obnove zemljišnih knjiga.
Stvar je tek sad "pukla" iako se događa od srpnja. Tada je, naime, sudska savjetnica Suzana Horvat kroz postupak obnove zemljišnih knjiga u katastarskoj općini Biograd na Moru na dio ili sve (Knez nam to nije mogao detaljnije provjeriti, a iz dopisa "Ilirije" nije vidljivo) površine Teniskog centra upisala kao vlasnika Grad Biograd. U Iliriji su u materijalima dokumentirali kronologiju od 1988. godine o neosporno njihovom vlasništvu nad ovim terenima. Navode i to da su u pretvorbu i privatizaciju ušli s jasnim upisom i ovog vlasništva kao svoga. Od ministrice i nadležnih očito iz "Ilirije" traže "ispravak nezakonitosti", budući da "Ilirija" kako kažu može pretrpjeti „dalekosežne i štetne posljedice po pitanju ne samo razvoja nego i gospodarskog opstanka".
Može li Ilirija propasti?
Zašto bi ovim činom Ilirija mogla propasti? Kako navode u "Iliriji", iz suda su o ovoj promjeni obavijestili Erste banku, koja je na navedenim nekretninama imala upis založnog prava u vrijednosti 11 milijuna eura, a na temelju kredita koje je "Ilirija" uzimala za obnovu i izgradnju svojih objekata i kapaciteta. "Ilirija", kako tvrdi uprava, mora stoga hitno riješiti ovaj problem – ispravljanjem onog što oni nazivaju administrativnom pogreškom. U protivnom moraju, a nemaju druga jamstva (garancije) za vraćanje preuzetih kreditnih obveza. Time ih banka može proglasiti kreditno nesposobnima, a to u "Iliriji" tumače kao začetak kraha, odnosno bankrota svake tvrtke.
Tereni upisani u kapital "Ilirije"
"Ilirija" navodi da je teren ušao u elaborat pretvorbe, odnosno procjenu vrijednosti tvrtke. Štoviše, tvrde i dokazuju da je preko 20 godina upisan u vlasničke knjige društva i u zemljišne knjige kao vlasništvo "Ilirije". Stoga ovo u "Iliriji" nazivaju flagrantnim kršenjem vlasničkog prava.
– Ovo unosi i pravnu nesigurnost gospodarskih subjekata uopće jer se jednom nezakonitom i izvansudskom odlukom može remetiti i tržište kapitala i rada, kupcu dionica "Ilirije" čini šteta, potkopava kapital društva i dovodi u pitanje njegov gospodarski položaj pa i opstanak, tvrde u "Iliriji".
Držeći ovo iskustvo šokantnim u "Iliriji" traže od nadležnih pažljiv nadzor nad obnovom zemljišnih knjiga jer "nemamo razloga ne vjerovati i očekivati da sudska savjetnica Suzana Horvat pod institutom obnove zemljišnih knjiga ne nepravi isto na preostaloj imovini društva".
"Ilirija" apelira na hitnost ispravka nezakonite odluke. Tvrde da im u protivnom slijedi dugotrajan i iscrpljujući postupak zaštite interesa pred sudom. Posljedice toga na svom financijskom položaju imat će mnogi, jer je "Ilirija" nositelj ukupnog turističkog i drugog povezanog gospodarstva na širem području Biograda.
Odnosi Biograda i "Ilirije" narušeni su već neko vrijeme. Lani je bilo aktualno pitanje izmjena Prostornog plana Biograda, gdje je "Ilirija" za isti ovaj teren tražila određenje građevinske zone i nudila izgradnju "superluksuznog" hotela s pet zvjezdica za koje je izradila i načelan idejni nacrt, dok je Gradsko vijeće to odbilo. Na početku sezone gradsko poduzeće "Bošana" skinulo je lance kojima je "Ilirija" ogradila parkiralište, a sada se ide korak dalje, jer se Grad upisuje u vlasništvo istog prostora.