BENKOVAC – Zadarska županija će na velika vrata, makar vrlo zakašnjelo, ući u hrvatsku paletu vinarskih proizvođača zahvaljujući iznimnoj hrabrosti i poduzetnosti s gradnjom korlatskih vinograda u kršu, jamče svi koji su probali nultu proizvodnju njihovog Syraha (Shiraza), Merlota i Cabernet Sauvgniona, među kojima i vaš novinar.
Kocka je bačena, i od iduće godine ništa u vinarskom svijetu Zadarske županije neće biti isto. Prepotentno i naizgled nategnuto utvrdit ćemo da će već dogodine krenuti uspon "Vinarije Benkovac" ka vinarskom vrhu Hrvatske. Kocka je bačena u goli kamen Korlata i rodila zlato.
Zadrani više neće pred svojim gostima skrivati sramotu nudeći im istarska, pelješka, slavonska ili šibenska vina nemajući osim časne iznimke Benkovačkog rosea (što je ipak vrsta koja se rijetko pije i sljubljuje s malim brojem jela) i paškog Gegića (manje količine, vrijednost temeljena na autohtonosti, teško dostižna visoka kvaliteta s obzirom na sortu) što ponuditi.
Probali smo specijalno buteljirana vina nulte berbe s vinograda u Korlatu nakon predsjednika RH Stjepana Mesića i nakon što je na Sabatini ocijenjen (izvan kategorije) kao "najpotentnije hrvatsko vino", tamošnji Shiraz (naziv koji je vaš autor najvjerojantije pod diktatom Australaca usvojio iako Benkovčani još češće rabe naziv Syrah) i Merlot dok Caberneta nije bilo ni za degustirati, s gradacijom od preko 14 što je iskaz vrhunske količine šećera posebice na čistom kamenom tlu i kao i svi oduševljeni smo.
Mario Zriče direktor "Vinarije" nije krio oduševljenje, a bogme ni vlasnik Anto Perković. Njega smo, naravno, upitali ono što je na srcu i benkovačkom gradonačelniku Branku Kutiji, ali i svim ljudima koji vole naš kraj – kakve će oznake vino nositi.
– Mi idemo na brendiranje vina kao benkovačkog, a ne Badelovog, i to vam jamčim.
Dakle, Benkovac dobiva svoje prepoznatljivo vino od najčuvenijih svjetskih sorti pogodnih za vrhunska vina kao i sve moguće ekshibicije od barikiranja do posebnih položaja, od čistog sortnog izbora do "cuveea" s više miješanih vrsta.
Prepotentno je u kraju koji je gotovo postao hrvatska sramota kazati da će se odmah vinuti u vrh hrvatske vinske proizvodnje, a sve govori da će biti tako. Nadamo se, a i najava je takva, da će krenuti nastavak sadnje daljnjih 200 hektara nakon ovih prvih 108 hektara koje će i ove godine makar još ne u pravoj berbi dati vrhunsko vino.
Zadarski kraj je, treba biti pošten, tradicionalno vinogradarski kraj, ali je na tom i zapeo već desetljećima i nikako da postane i vinarski, odnosno podrumarski. Zadarski težaci, boduli, primorci, i napose Kotorani lomili su od pamtivijeka kosti po vinogradu, no s podrumarstvom nismo stajali dobro.
U današnjem turizmu kada se u svijetu vinska kultura dignula na razinu da se pije buteljirano vino pretežno oznake kvalitetnog (vrhunsko se traži i mora imati u paleti kao i predikatna vina, iako manje konzumira) s kontroliranim geografskim podrijetlom, Zadarska županija bila je tanka. Sada će konačno doći na svoje.
Stručnjaci u "Vinariji Benkovac" imaju, dakle, u ruci zlato koje ne smiju profućkati. Jasno je da nametnuti kvalitetu u vinima koju radi sav vinarski svijet i gdje su usporedbe neminovne valja s puno savjesnosti i znanja. Sigurno je da će se Cabernet, Shiraz ili Merlot uspoređivati s najboljima, sigurno ako se i krene u miješanje Caberneta i Merlota neće izostati ni asocijacije i usporedbe s Bordouxom i najčuvenijim vinima svijeta, ali treba vjerovati da će se u tome uspjeti.
Sortiment bi trebao biti ulaznica i u uho gostiju. Konačno, pravi rezultat bit će kada u okružju Kotara na ovom temelju, prenošenjem znanja i domaći ljudi u privatnom sektoru stvore prepoznatljiva vina. Tada će srastanjem ovog napora "Vinarije" i truda općina Polača i Stankovci s degustacijama domaćih vina i nastojanjem podizanja njihove kvalitete biti postignut pravi rezultat. Vjerujem da će više stotina možda i koja tisuća obitelji u Kotarima tada u perspektivi moći živjeti od grožđa i vina.