Koordinacijski odbor bivših radnika "Bagata" danas je uputio već treću peticiju Vladi i Ministarstvu pravosuđa tražeći okončanje stečajnog postupka koji, kako je napomenuo pravni zastupnik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Vedran Uranija, traje već pet i pol godina, iako bi po zakonu smio trajati samo dvije.
365 radnika "Bagata" ujedno traže da premijer Ivo Sanader i ministrica pravosuđa Ana Lovrin ubrzaju sudski postupak u sporu "Bagata" i OTP banke u kojem "Bagat" potražuje oko 80 milijuna kuna.
Dobivanje tog spora preduvjet je isplate preostalih 20 milijuna potraživanja radnika. Radnici su do sada na ime neisplaćenih plaća primili oko 13,5 od ukupno 32 milijuna kuna na koliko glasi pravomoćna sudska presuda, podsjetio je Uranija.
– Nakon nekoliko revizija, vještačenja, djelomičnih presuda koje stoje u ladicma i vraćanja na početak, bojimo se da ni naši unuci neće dočekati pravomoćnu presudu. Izgleda da mi niti imamo građanska prava, jer nam je oduzeto pravo na rad, niti imamo dušu kao političari i ini moćnici koji dobivaju velika obeštećenja za duševne boli i klevete, a njihovi sporovi sigurno ne traju 13 godina, kazala je Vedrana Kardum navodeći kako "suci nakon 13 godina moraju znati donijeti presudu, a ne donositi presude po kojima spor nije ni dobiven ni izgubljen".
Budući da je "Bagat" bio u većinskom vlasništvu države, odnosno Hrvatskog fonda za privatizaciju, radnici smatraju HFP odgovornim za gubitak radnih mjesta.
– Nismo mi postavljali menadžere koji su sklapali štene ugovore, što je utvrđeno u sporu s OTP bankom. Sumnjiva je prodaja drvnog pogona u Benkovcu, a još sumnjiviji odlazak u stečaj i prodaja u bescjenje Bagat – precizne mehanike. Pozivamo Sanadera i Državno odvjetništvo da se u okviru akcije Maestro preispita slučaj Bagat, jer će tu sigurno naći odlične tenore i pjevače koji i mogli popuniti zbor koji se zove Hrvatski fond za privatizaciju, zaključila je Kardum.
Radnici Bagata traže i hitan prijem u Vladinom uredu za socijalno partnerstvo i u Ministarstvu pravosuđa, a Uranija je ponovio i kako se spremaju tužiti državu na Sudu za ljudska prava u Strasbourgu zbog dugotrajnosti sudskog postupka. U razmatranju je i pokretanje postupka revizije stečaja.