ZADAR – Samo 27 posto građana zna da postoji Zakon o pravima potrošača, a svega ih 10 posto zaista i zna svoja prava, kazao je na okruglom stolu kojeg su u HKG – Županijskoj komori Zadar organizirale splitska i zadarska udruga za zaštitu potrošača.
Okruglom stolu nije se odazvao predstavnik Ministarstva gospodarstva, ali predstavnici Grada Zadra, Zadarske županije i lokalnih komunalnih poduzeća jesu.
– Podizanje cijene prehrambenih proizvoda u tržišnom gospodarstvu ne možemo kontrolirati, ali jesmo li spremni sudjelovati u kampanji udruga za zaštiti potrošača i samo jedan vikend ne ići u trgovačke centre ili tjedan dana ne kupovati neki proizvod, izazvao je predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača Nenad Kurtović. Kurtović je upozorio, kako se na mala vrata uvodi povećanje cijene električne energije, što se deklarativno negira.
Za primjer je naveo uvođenje naknade za obnovljive izvore koja je povećala cijenu struje u kućanstvima za 3,3 posto. Također je kazao kako HEP gomila taj novac, a ne ulaže ga, jer ga nema u što uložiti, dok je istodobno u prvih šest mjeseci ove godine prikazao profit za 400 milijuna kuna manji nego lani, zbog čega zaključuje kako HEP neracionalno gospodari sredstvima.
Razgovaralo se i o promjeni načina obračuna odvoza otpada iz domaćinstava koje se danas naplaćuje prema metru četvornom nekretnine koju građani koriste. Prijedlog kojeg je iznio Željko Kružićević, predsjednik udruge Dalmatinski potrošač, pretpostavlja naplatu utemeljenu na realnoj proizvodnji otpada na način na građani zadužuju spremnike za otpad u komunalnom poduzeću.
– Samo 8 posto otpada u domaćinstvu treba zbrinuti kao otpad, dok je sve ostalo zapravo sirovina, ukoliko se diferencirano odlaže, istaknuo je Kružićević.