ZADAR – Uz protivljenje troje vijećnika SDP-a, Gradsko vijeće grada Zadra usvojilo je proračun za 2008. godinu u iznosu od 450 milijuna kuna. Vijećnici su glasovali i o rebalansu proračuna za tekuću godinu čime je proračun za 2007. smanjen za 24 milijuna kuna, te iznosi 476 milijuna kuna.
Na smanjenje proračuna najviše je utjecalo smanjenje iznosa transfera iz državnog proračuna u iznosu od 23 milijuna kuna namijenjenih izgradnji Muzeja antičkog stakla, te kapitalne pomoći iz Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka.
Nerebalansirani proračun za 2007. godinu iznosio je oko 500 milijuna kuna, a ovo proračunsko smanjenje, kad je u pitanju 2008. godina, članica Poglavarstva za financije i gradonačelnik Živko Kolega obrazložili su nepostojanjem državnog proračuna za sljedeću godinu zbog čega još nema ni izračuna prihoda koje će gradski proračun, temeljem novih projekata, ostvariti iz državne blagajne.
Proračun za 2008. godinu gradonačelnik Kolega ocijenio je "razvojnim uz snažne socijalne elemente", te kazao kako je u proračun ugrađen završetak i stavljanje u funkciju ŠC Višnjik, završetak adaptacije vrtića Grigor Vitez, kao i izgradnja škole na Bilom brigu, ali intenziviranje radova na Kneževoj i Providurovoj palači, te uređenje okoliša nove zgrade Kazališta lutaka.
Kolega je navedenom dodao i izgradnju Centra za boravak i rehabilitaciju osoba s poteškoćama u razviju "Mocire", te izradu projektne dokumentacije za izgradnju novog Doma hrvatske mladeži u bivšoj vojarni Franka Lisice koji bi, međutim, bio useljiv tek 2009. godine.
Kolega je izdvojio i proširenje zapadne tribine NK Zadar kako bi stadion odgovarao propozicijama FIFA-e, ali i najavio izgradnju kuglane s osam staza koliko je potrebno da bi zadarski kuglači mogli primiti europska natjecanja. Izgradnja kuglane trebala bi se financirati kreditnim zaduženjem. Inače, Kuglački klub Zadar iz proračuna će za redovni rad dobiti 430.000 kuna.
Vijećnik Tino Festini (HSS) je tijekom rasprave o programu javnih potreba u sportu kazao kako smatra da je 40.000 proračunskih kuna, koliko se izdvaja za Odbojkaški klub invalida Zadar malo, obzirom da su se plasirali u euroligu. HNS-ov vijećnik Željko Predovan izrazio je sumnju u funkcioniranje niza klubova borilačkih vještina. Pobrojio je da ih ima 17, podsjetio na to kako su u „njegovo vrijeme bili samo karate i džudo, i više retorički upito bi li se te klubove nekako moglo skupiti pod isti krov.
Gradonačelnik Kolega je, izlažući proračun, naglasak stavio na ulaganje od 50 milijuna kuna, od čega 10 iz gradskog proračuna, u nastavak projekta odvodnje Jadran, te je podsjetio na već potpisan ugovore o kreditiranju izgradnje luke u Gaženici vrijedan 220 milijuna kuna.
Vijećnica SDP-a Omerka Šarić ocijenila je da proračunu, međutim, nedostaje socijalna komponenta obzirom da ni u sljedećoj godini, kako smatra, neće doći do izgradnje socijalnih stanova i stanova iz programa POS-a na području Crvenih kuća, unatoč tome što je za socijalne predviđeno 8, a za POS-ove 5 milijuna kuna.
– Nisam mogla ne primijetiti da se od prodaje nekretnina planira ostvariti prihod od 35 milijuna kuna. Gradonačelniče, što ćete prodati da bi zaradili 7 milijuna eura?, pitala je Omerka Šarić (SDP) navodeći kako je sramotno da Grad Zadara planira za svako novorođeno dijete u formi naknade izdvojiti samo 800 kuna, kad i manji gradovi izdvajaju 5.000 kuna.
– Stavka za novorođenu djecu iznosi 650.000 kuna, a ona za azil za životinje 1,2 milijuna kuna. Kakvu mi to poruku šaljemo roditeljima?, pitala je Šarić.
Nestranački vijećnik iz kvote SDP-a Stanislav Antić je također tražio da iznos naknade bude 5.000 kuna.
Ingrid Antičević-Marinović je tijekom rasprave zatražila da Grad, umjesto prodaje zemljišta, koristi institut prava gradnje pri čemu bi ostao vlasnikom zemljišta i ubirao rentu od djelatnosti investitora u čijem bi posjedi bila samo građevina.
Vladajuća koalicija, odgovorio je gradonačelnik o ovome još nema usuglašen stav.
– Moj je stav da se pravo gradnje daje na Poluotoku i uz more, a na zemljištu izvan te zone – a što drugo nego prodati?, kazao je Kolega napominjući kako ne znači da će njegov stav biti onaj kojeg će koalicijski partneri prihvatiti.
Za djelatnost nacionalnih manjina bit će izdvojeno 270.000 kuna što je 160.000 više nego u tekućoj godini. Za učeničke i studentske stipendije izdvojit će se 2,1 milijun kuna što je 400.000 više u odnosu na 2007., zakladi “Za istinu o Domovinskom ratu“ bit će transferirano 300.000 kuna, a mjesni će odbori kao i u 2007. dobiti 400.000 kuna.
100.000 kuna predviđeno je za izradu projektne dokumentacije i druge aktivnosti koje će prethoditi izgradnji Spomenika Domovinskoj pobjedi za kojeg tek treba odrediti lokaciju.