Gomilanje toksina stvara veće izglede za nastanak i razvoj bolesti, stoga je veoma važno provoditi procese detoksikacije jer oni osnažuju, obnavljaju te liječe naš preopterećeni probavni sustav i ostale organe. Uklanjanje otrovnih tvari djeluje i na psihičko zdravlje jer smanjuje stres i tjeskobu. Iako bismo detoksikaciju organizma trebalo redovito raditi tijekom cijele godine, dobro je to učiniti je nakon blagdana. Prvo pravilo koje će vašem tijelu olakšati oporavak je ispijanje dovoljnih količina vode i to je pravilo koje uvijek iznova vrijedi ponavljati.
No kako bi čišćenje organizma bilo brže i lakše, prije nego krenete na novi režim prehrane, probajte jedan dan postiti. Tako organizmu pružate priliku da se odmori od konzumiranja teško probavljive i nezdrave hrane. Postiti možete tako da ćete jedan dan piti samo vodu i čajeve.
No sama voda i čajevi nisu dovoljni da bi se organizam oporavio od prehrambenih šokova. U danima nakon blagdana bilo bi dobro piti sokove od iscijeđenog voća i povrća. Sokovi su iznimno dragocjeni napici jer će osnažiti organizam, a neće opteretiti probavu. Ukoliko iscijedite zrele voćne plodove, dobit ćete sok pun vitamina, minerala i drugih korisnih sastojaka.
Pijte samo čisti voćni sok ili sok od povrća. Upotrebljavajte svježe iscijeđen sok ili pak nezaslađeni sok jabuke, kruške, grožđa, limuna ili ananasa u omjeru pola soka i pola vode. Pijte četiri do pet čaša soka na dan. Dobro je popiti i kuhanu vodu u koju ćete dodati žlicu limunovog soka ili jabučnog octa.
Navečer, prije spavanja, uvijek je dobro popiti šalicu biljnog čaja. Maslačak, breza ili kopriva olakšavaju izbacivanje otrova iz organizma i ublažavaju osjećaj nadutosti.
Umjesto teške hrane, u danima poslije slavlja radije izaberite juhe te druge namirnice koje u sebi sadrže puno vode, poput krastavaca, zelene salate, kelja i drugog zelenog povrća. Naime, radič, matovilac, salata i ostalo 'gorko' povrće potiču rad jetre i bubrega, organa odgovornih za čišćenje organizma. Od voća savjetujemo limun i jabuke.
U omiljenu salatu ili desert dodajte malu količinu limunovog soka. Limun je dobar za čišćenje jetre i žuči, a vitamin C iz njega pomaže bolju apsorpciju željeza iz zelenog lisnatog povrća. Jabuke su također dobre za probavu, pa ih možete kombinirati s limunom ili grejpom.
Dan odmora
Nakon što završite s detoksikacijom organizma i ponovno se vratite starom režimu prehrane, bilo bi dobro odrediti jedan dan u tjednu, posebno u ovim zimskim danima, kada ćete svom organizmu priuštiti odmor od masne i teške hrane. Uz konzultaciju sa stručnjakom, odlučite se hoćete li na dan odmora jesti samo sirovo voće i povrće, voće i zdrave napitke ili vam više odgovaraju jogurti.
Taj dan dajete organizmu vremena da se očisti od neiskorištene i neprobavljene hrane. To poboljšava imunitet, metabolizam i cirkulaciju.
Korisne namirnice
Namirnice koja ubrzavaju metabolizam i pospješuju probavu masnoća su riba, mekušci, luk, mlijeko, zelena salata, limun, jabuka, grejp, poriluk, peršin, celer, jagode, trešnje, artičoke, radič i zeleni čaj. Osim njih, u danima detoksikacije možete jesti smeđu rižu, svježe povrće, svježe voće, piletinu, tofu i ribu.
Namirnice koje bi bilo dobro bar privremeno izbaciti iz prehrane su kava, alkohol, slatkiši, rafinirani prerađeni proizvodi poput bijelog kruha, suhomesnatih proizvoda te meso.
Još neka pravila kojih se trebate pridržavati:
– pijte dosta jogurta kako bi poboljšali probavu,
– 50 posto namirnica koje pojedete tijekom dana mora biti sirovo,
– izbjegavajte upotrebu rafiniranog šećera kada god je to moguće,
– umjesto nezdravih grickalica, jedite koštunjavo voće poput oraha, badema, lješnjaka ili se odlučite za suho voće poput grožđica ili brusnica,
– osim na laganiju prehranu, pripazite i da spavate bar osam sati.