ZADAR – "Bez buke i smrada biciklom do grada" naziv je projekta kojeg je pokrenula udruga Eko-Zadar, a koji bi trebao potaknuti gradske vlasti na provođenje postojeće Prometne studije u kojoj je biciklizmu i, u prvom redu izgradnji biciklističkih staza, posvećeno čitavo poglavlje, moglo se saznati od voditeljice projekta Atane Grbić-Martinović.
Eko-Zadar je, naime, pozvao sve zainteresirane udruge i pojedince da se pridruže radnoj skupini koja bi aktivistički nastavila djelovati u navedenom cilju. Tijekom rasprave održane u Gradskoj knjižnici dominirali su skeptični stav Ferdinanda Perinovića iz Udruženja Stanaraca, koji su i sami česti organizatori biciklijada, te konstruktivni stav Ivana Anušića, tajnika Udruge tjelesnih invalida Zadarske županije.
Perinović je izrazio nepovjerenje u mogućnost konstruktivne suradnje s gradskom upravom po pitanju obilježavanja biciklističkih, dok je Anušić je ispričao slučaj s izgradnjom rampi za prolaz invalidskih kolica u Zrinsko-frankopanskoj ulici navodeći kako je bilo potrebno šest intervencija prema nadležnima da bi rampe postale prilagođene na adekvatnu visinu koja osobama u kolicima omogućuje nesmetano kretanje.
– Treba se oboružati strpljenjem, njegova je poruka.
– Pod biciklističkim prometom se, sa sociološkog aspekta, podrazumijeva i prilagodba prometnica i olakšanje kretanja osoba biciklima, ali i osoba u invalidskim kolicima, dječjim kolicima, te svim alternativnim načinima kretanja što uključuje i rolere i skejtere, istaknula je Grbić-Martinović navodeći kao Zadar trenutno raspolaže sa svega 4,5 km obilježenih biciklističkih staza, koje se nalaze na potezu od Žmirića do Bilog Briga.
Upozorila je kako je riječ o neadekvatnom prostoru budući da biciklističke staze imaju za cilj povezati objekte koje građani svakodnevno posjećuju; obrazovne i kulture institucije, sportske dvorane, i, naravno, šire gradsko područje s Poluotokom.
Među prvim koracima u senzibiliziranju, kako javnosti, tako i gradskih vlasti za problematiku biciklizma, bit će provođenje sociološke studije koja ima za cilj utvrditi postojeći biciklistički promet, ali i njegove razvojne potencijale.
Uz to će, kako je kazao prof. Edi Končurat iz Prirodoslovno-grafičke škole biti održana i, već šesta po redu, biciklijada u sklopu Eko tjedna u travnju. Ovogodišnji Eko tjedan će, prema riječima Grbić-Martinović, dobiti i praktičnu notu. Naime, na Narodnom trgu će biti postavljene mape u koje će građani, bili oni biciklisti, skejteri, roleri, majke s djecom u kolicima ili osobe u invalidskim kolicima, imati priliku ucrtati problematične točke njihovog kretanja u prometu.
Od travnja do rujna trajat će i nagradna foto akcija. Građani će svoje fotografije problema u prometu slati Eko-zadru. Te fotografije, ne samo što će poslužiti kao dokumentacija samih problematičnih žarišta, već će i troje fotografa amatera osvojiti prikladne nagrade; bicikl i kacigu.