Žene kad su u lošoj fazi, nezadovoljne i željne brzih promjena koje će ih izvući iz začaranog kruga lošeg raspoloženja, nerijetko kreću u promjenu frizure i boje kose. Promjena za koju je dovoljno kojih pola sata čini im se kao dobar početak boljeg razdoblja. No to nije uvijek najbolje rješenje, osobito ako se u takve podvige upuštate sami u kućnoj radinosti.
Izbor boje
Kad se odlučite obojiti kosu, morate odabrati pravi trenutak. Nemojte to činiti impulzivno, već radije u miru razmislite o tome što biste zapravo htjeli, drastično promijeniti boju ili joj dati samo malo življi ton. Potražite u trgovini paletu boja na kojoj ćete naći uzorke nijansi boja za kosu koje zatim možete usporediti sa svojom trenutačnom bojom i u skladu s njom i svojim željama izabrati novu. Prije nego što se odlučite za kupnju određene boje, provjerite na ambalaži o kakvoj je boji riječ, hoće li i u kojoj mjeri prekriti vašu sadašnju boju kose.
Trajna boja ili preljev?
Najznačajnija razlika između boje i preljeva jest njihova jačina i intenzitet djelovanja. Preljev počinje blijedjeti već nakon šest do osam pranja, ali se ipak ne ispere do kraja, dok je boja znatno postojanija i počinje gubiti sjaj i intenzitet nakon šest do osam tjedana. Jasno je da preljev sadrži slabije kemikalije, pa je time i manje štetan za kosu, ali ako želite drastičniju promjenu, odaberite boju. Ako želite znatno posvijetliti kosu, preljev vam neće pomoći jer će rezultat biti svega dvije-tri nijanse svjetliji od trenutačnog stanja. Također, preljev neće prekriti sijede. Za potpuno pokrivanje sijede kose ili jači intenzitet bit će potrebno posegnuti za trajnom bojom za kosu. Imajte pritom na umu da kad znatnije promijenite boju kose, bilo da je potamnite ili posvijetlite, morat ćete je redovito 'obnavljati' ukoliko ne želite ružni izrast na vrhu glave. A kad se zasitite te boje, morat ćete ili potpuno prebojiti kosu ili čekati da vam izraste vaša prirodna boja.
Nanošenje boje
Prvo obojite izrast, a tek zatim boju nanesite po cijeloj dužini kose
Ako se odlučite za 'sam svoj majstor' varijantu, svakako dobro proučite upute za korištenje boje za kosu koje se nalaze u svakom pakiranju boje. Svakako provjerite sastav izabrane boje jer biste, u slučaju da ste alergični na neki od sastojaka, mogli izazvati neželjenu reakciju. Boje često sadrže amonijak koji može u većoj mjeri nadražiti ili upaliti cijelo vlasište. Pri nanošenju boje potrebno je također zaštititi ruke i pripaziti na to da boja ne dođe u dodir s očima.Boju pripremite za nanošenje netom prije nego se krenete bojati. Ako odabranu boju koristite prvi put, dobro je napraviti mali alergotest prema uputama koje dolaze u pakiranju. Ako je test prošao bez neželjenih posljedica, boju slobodno nanesite na cijelu kosu. Pazite pritom da ne 'zabojate' kožu oko ušiju, na čelu i zatiljku jer ćete, osobito ako je riječ o crvenoj ili nekoj tamnijoj boji imati ružne mrlje po koži. Ako bojite kosu koja ima izrast, svakako prvo obojite izrast, a tek onda i ostatak kose. Nakon što je boja dovoljno odstajala na kosi, temeljito je isperite mlakom vodom. Pritom koristite blagi šampon i balzam koji je obično priložen u pakiranju. Obojanu kosu treba tretirati kozmetikom namijenjenom upravo takvoj kosi jer sadrži dodatke koji su nužni za dodatnu njegu kose.