ZADAR – Zadar je, kao najuspješniji grad iz prve faze projekta Čisti jadran, izabran je za domaćina današnjeg skupa na kojem je predstavnicima Svjetske banke predstavljena provedba projekta za kojeg je ugovor o kreditiranju potpisan 2004. godine. Od Svjetske banke se traži da kreditira i drugu fazu koja bi trebala trajati do 2012. godine. Predstavnici Svjetske banke i Hrvatskih voda sastali su se sa predstavnicima gradova i općina te komunalnih poduzeća južnog Jadrana.
Cjelokupni iznos druge faze projekta procjenjuje se na 120 milijuna eura. Pola tog iznosa osiguravaju Vlada RH, Hrvatske vode, te jedinice lokalne samouprave i komunalna poduzeća dok drugih 50 posto osigurava Svjetska banka. Ukoliko sve pripremne aktivnosti budu tekle planiranim redoslijedom, zajam Svjetske banke trebao bi biti aktiviran krajem ove ili početkom 2009. godine.
Uz 11 gradova i općina koje već sudjeluju u Jadranskom projektu, tijekom druge faze projektu će se priključiti 30 novih; 15 gradova i općina na sjevernom Jadranu te 15 na južnom. Na budućim lokacijama u tijeku su pripremni radovi ; izrada studije utjecaja na okoliš, socijalne i institucionalne studije te studije tehničke izvedivosti. koji bi trebali biti gotovi do ljeta ove godine, nakon čega će Svjetska banka procijeniti napredak i mogućnosti svakog kandidata.
– Neupitna je važnost čistog Jadrana za hrvatski turizam, zaštitu okoliša i veći životni standard građana. Rješavanje pitanja otpadnih voda je prioritet od sjevera Istre do Dubrovnika te se tom problemu treba pristupiti sustavno, a sve investicije u sklopu projekta moraju biti održive i usklađene sa propisima EU, naglasio je Michael Webster, voditelj Jadranskog projekta od strane Svjetske banke dodavši kako Banka već 15 godina surađuje s Hrvatskom na području zaštite okoliša a Jadranski projekt je trenutno najvažniji takav projekt.
Krajem godine će u Zadru biti ugrađen uređaj za pročišćavanje otpadnih voda. Zadar će se u drugoj fazi kandidirati za projekt izgradnje kolektora dužine 3,5 kilometara za visoku zonu grada, te izgradnju dvije crpne stanice za Poluotok. Povećana cijena kubika voda od 1, 63 kuna neće se mijenjati zbog ulaska u drugu fazu gradnje kolektora.
Gradovi i općine koji namjeravaju pristupiti projektu u drugoj fazi su: Cres, Crikvenica, Krk, Labin, Mali Lošinj, Novi Vinodolski, Poreč, Rab, Rovinj, Vodnjan, Fažana, Malinska, Medulin, Omišalj te općina Vinodolska za sjeverni Jadran te Dubrovnik, Hvar, Korčula, Metković, Nin, Supetar, Vodice, Gradac, Murter, Mljet, Orebić, Pirovac, Primošten, Ston, Tisno, Vela Luka i Župa Dubrovačka za sjeverni Jadran.