ZAGREB – Do kraja zadnjeg kvartala T-HT će napustiti 330 radnika. Svi oni bit će proglašeni tehnološkim viškom i, kako se čini, dobit će uobičajene T-HT-ove otpremnine od prosječno 320.000 kuna. Sindikati se protiv otpuštanja radnika neće buniti, jer je predstavnik radnika u Nadzornom odboru prihvatio Poslovni plan do 2010. godine. Prema njemu će u sljedeće tri tvrtku napustiti još 1000 radnika, a ovo je samo “prvi kontigent”.
“Ove će godine tvrtku napustiti tih 330 radnika, a u sljedeće dvije njih još 600-tinjak”, kaže Josip Pupić, čelnik Hrvatskog sindikata telekomunikacija (HST).
Inače, zanimljivo je primijetiti da od dolaska Deutsche Telekoma u ondašnji HT tvrtka ima dvostruko manje zaposlenika. Godine 1999. u T-HT-u je radilo 11.300 osoba, dok je ta tvrtka danas poslodavac za 6300 radnika.”Od toga velik je broj novozaposlenih, mahom stručni kadar visokog obrazovanja”, primjećuje Pupić, te nastavlja kako je 2006. godine otpušteno oko 1000 radnika, a prošle godine njih još 360 ljudi.
S izdvajanjem Izgradnje i call centra u tvrtku kćer posao bi, procjenjuje se, moglo izgubiti još nekoliko stotina radnika. Sve je to u skladu s navedenim Poslovnim planom koji, kako neslužbeno doznajemo, projicira da će do 2010. godine T-HT imati svega 4000 zaposlenih.
“Otpuštanje u T-HT-u nije spriječio predstavnik radnika u Nadzornom odboru, inače član većinskog HST-a, prihvativši Poslovni plan. Da je naš sindikat imao svog predstavnika u NO, to se ne bi dogodilo. Mi smo već nekoliko puta prosvjedovali protiv otpuštanja, a najvjerojatnije ćemo i ovaj put”, objašnjava Jadranko Vehar, predsjednik Republičkog sindikata radnika Hrvatske (RSRH).
Hoće li u konačnici iz T-HT otići svi s liste tehnološkog viška, tek će se vidjeti, jer će sindikati tražiti očitovanje o pojedinim zaštićenim kategorijama radnika. Riječ je o onima koji bi bez posla mogli ostati bez jedinog izvora prihoda, što bi izravno ugrozilo njihovu egzistenciju. Iz T-HT pak poručuju kako okvirni broj viška radnika u ovoj godini još nije precizno definiran.
“Radi se na preciznoj definiciji svih poslovnih i organizacijskih razloga, poslovnim inicijativama i promjenama u tehnologijama, a koje će u konačnici rezultirati viškom u 2008. godini. Osim navedenog, izradu prijedloga programa zbrinjavanja i sam program provodimo u suradnji sa socijalnim partnerima i Radničkim vijećem, tako da u ovom trenutku ne možemo govoriti o preciznoj brojci. U odnosu na prethodne programe zbrinjavanja, možemo reći da će ove godine biti obuhvaćen manji broj radnika”, pismeno poručuju u T-HT-u.
Isto tako kažu kako će prilikom izrade liste radnika, koji su obuhvaćeni programom zbrinjavanja, u obzir uzimati obveze uzdržavanja, godine starosti i godine staža radnika. Osim tih kriterija, u dosadašnjoj je praksi kompanija uvijek definirala i dodatne socijalne kriterije, pa tako, dodaju, unatoč opravdanim poslovnim razlozima nije otkazivala ugovore o radu radnicima koji imaju izrazito složenu ili tešku osobnu i obiteljsku situaciju. “Otpremnina je sukladna važećem Kolektivnom ugovoru te je jedna od najviših otpremnina u regiji i iznosi 320.000 kuna”, poručila nam je Alemka Lisinski iz T-HT-a. Tvrtka isto tako barata svojim podacima o broju radnika, koji po njihovoj definiciji nisu otpušteni, već su obuhvaćeni programimima zbrinjavanja. Tako je, zaključuju, T-HT 2005. godine “zbrinuo” 509 radnika, 2006. njih 704, a prošle godine 359.