ZAGREB/RIM – Svijet je pogodila trostruka globalna kriza – kriza financija, energenata i hrane, i to je crveno svjetlo koje jasno upozorava na probleme u globalnoj ekonomiji, rekao je u utorak u Rimu hrvatski predsjednik Stjepan Mesić na konferenciji UN-ove Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
Konferencija FAO-a na temu "Sigurnost hrane u svijetu i klimatske promjene i bioenergija" održava se od 3. do 5. lipnja u Rimu u nazočnosti četrdesetak šefova država i vlada iz svih dijelova svijeta, a na konferenciji sudjeluje i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.
"Trostruka globalna kriza koja nas je pogodila – kriza financija, kriza energenata i kriza hrane – crveno je svjetlo koje nas jasno upozorava: nešto je trulo u globalnoj ekonomiji", rekao je u svom govoru Mesić te dodao "da su strukturalni poremećaji nastali kao posljedica dosadašnjih trgovinskih i financijskih praksi preozbiljni i preduboki da bi se ovakvo stanje još dugo moglo održati". S posljedicama te krize, nastavio je hrvatski predsjednik, morat ćemo se nositi još cijeli niz godina.
Posljedice rasta cijena hrane i goriva, kazao je Mesić, osjeća i Hrvatska. "Moja je zemlja pogođena čak i više od većine ostalih zemalja Europe, jer hrvatski građani – u usporedbi s tim zemljama – troše u prosjeku na hranu znatno više, a njihov je standard niži", istaknuo je te dodao: "naš prosječni građanin ima problema s preživljavanjem, s osiguravanjem egzistencijalnih uvjeta".
Važno je priznati i prihvatiti odgovornost i priznati "da smo tu gdje jesmo, zbog više desetljeća pogrešnog poimanja globalnog razvoja, zbog upravo drskog nametanja drugima modela koji njihovim zajednicama i načinu života nije bio prihvatljiv, zbog nepravednih pravila svjetske trgovine i licemjerja međunarodnih financijskih institucija, zbog pogodovanja velikom biznisu na štetu maloga čovjeka", istaknuo je hrvatski predsjednik.
"Plediram stoga da smjelo i kritički pogledamo toj istini u oči i krenemo putem obnavljanja globalne ekonomije na temeljima ravnopravnosti i solidarnosti, na principima međusobnog uvažavanja i socijalne osjetljivosti, spremni da se odreknemo svih zabluda očito diskreditiranih tržišnih dogmi", rekao je na kraju svog govora Mesić, te izrazio nadu da će skup u Rimu označiti početak ozbiljnog i usklađenog napora da se nađe odgovor na izazov globalne krize hrane te početak suočavanja s potrebom smislenih i korjenitih promjena u svjetskoj ekonomiji.