Američki magazin Forbes treću godinu zaredom objavljuje listu "Najboljih zemalja za business" na kojem se gledaju pogodnosti za poslovanje i ulaganja, a na ovogodišnjem popisu Hrvatska je napredovala za 20 mjesta što ju je dovelo na 42. mjesto od 120 zemalja na popisu.
Što se tiče pojedinih kategorija, Hrvatska je najbolje ocijenjena u slobodi trgovanja gdje zauzima 3. mjesto, a najlošije je plasirana po imovinskim pravima gdje je 74. i zaštiti ulagača sa 93. mjestom.
Forbes Hrvatsku opisuje kao nekada jednu od najbogatijih jugoslavenskih republika, koja je ekonomski teško stradala tijekom rata 1991-95., kada se izvoz urušio a zemlja je propustila rane valove ulaganja u srednju i istočnu Europu. List navodi da se od 2000. ekonomska sreća Hrvatske počela polako oporavljati, sa stalnim rastom BDP-a između 4 i 6 posto, prevođenim obnovom turizma i domaćom potrošnjom potaknutim kreditima.
Kao prednosti Hrvatske se navode niska inflacija i stabilna valuta, a ističe se kako i dalje ostaju teški problemi poput visoke nezaposlenosti, rasta trgovinskog deficita i nejednakog regionalnog razvoja. Forbes kao naše slabosti izdvaja zadržavanja velike uloge u gospodarstvu, zaostatak u strukturalnim reformama te otpor politike i javnosti u privatizaciji.
Na vrhu ovogodišnjeg Forbesovog popisa su Danska, koja se na prvo mjesto popela sa četvrtog, Irska skokom od 19 mjesta na drugu poziciju , Finska, SAD (pad od četiri mjesta) i Velika Britanija.