ZAGREB/OSLO – Međunarodna konferencija o utjecajima globalizacije na oceane i suvremenim izazovima za morske regije održat će se u drugoj polovici kolovoza u Oslu u organizaciji Instituta Fridtjof Nansen. Velik broj vodećih svjetskih stručnjaka za pravo mora i pomorsku politiku sa svih kontinenata okupit će se u Oslu od 21. do 23. kolovoza, kako bi u tijeku trodnevna skupa raspravljali o ključnim utjecajima globalizacije na oceane i mogućnostima njihove regulacije.
Direktora Odjela za pomorstvo i pravo mora toga instituta dr. Davor Vidas, pod čijim se programskim predsjedanjem održava konferencija, izjavio je za Hinu kako se danas, 25 godina nakon potpisivanja Konvecije o pravu mora, svjetska mora susreću sa sve većim izazovima, uvelike kao posljedicama ubrzane globalizacije.
Naveo je kako su glavne teme skupa održivost ribarstva na otvorenu moru i nereguliran, ilegalan ribolov, zatim sve veći pomorski promet, osobito energenata i opasnih tvari, u morima što okružuju Euroaziju, te utjecaji klimatskih promjena na mora i oceane.
Vidas podsjeća kako je riječ o trećoj takvoj međunarodnoj konferenciji koju saziva Institut Fridtjof Nansen – prva je održana 1983., neposredno nakon prihvaćanja Konvencije UN-a o pravu mora, a druga 1998. u tijeku UN-ove Međunarodne godine oceana, nakon što je Konvencija UN-a stupila na snagu i počela njezina primjena.
"Europska mora bit će poseban naglasak konferencije, a u sklopu nje i nova pomorska politika EU-a te nedavno donesena Direktiva Europske komisije o strategiji EU-a za mora", izjavio je.
U programu konferencije predviđen je i poseban osvrt na europska poluzatvorena mora, među kojima i Jadran, o kojem će govoriti predsjedatelj programa konferencije dr. Davor Vidas. Također, bit će riječi o utjecajima balastnih voda na poluzatvorena mora i njihovoj regulaciji, o čemu će izlagati predstavnica hrvatskog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Na konferenciji će sudjelovati predstavnici Europske komisije i velikog broja međunarodnih organizacija, uključivo UN-a, Međunarodne pomorske organizacije, FAO-a, UNESCO-a, Svjetske banke, većega broja organizacija za ribarstvo, tankerskih udruga, poput INTERTANKO-a, te nevladinih udruga za zaštitu mora i prirode. Sudjelovanje na konferenciji potvrdili su i suci međunarodnih sudova, članovi Komisije UN-a za međunarodno pravo, te stručnjaci iz velikog broja zemalja sa svih kontinenata.
Najavu uglednoga norveškog Instituta "Fridtjof Nansen" o održavanju međunarodne konferencije o utjecajima globalizacije na oceane i današnjim izazovima za morske regije na svojim internetskim stranicama prenijela je Međunarodna oceanografska komisija UNESCO-a.
Konferencija će se održati uz potporu niza norveških vladinih i znanstvenih ustanova kao i, među ostalim, ministarstava vanjskih poslova Čilea i Novog Zelanda, Instituta za pravo mora sa Sveučilišta u Berkleyju i s Islanda.