U četvrtom ispitivanju kakvoće mora jače onečišćenje zabilježeno je samo na jednoj plaži u Primorsko-goranskoj županiji. More je umjereno onečišćeno na četiri plaže u Šibensko-kninskoj županiji, sedam primorsko-goranskih plaža, dvije dubrovačko-neretvanske i jednoj istarskoj. Uzorci su uzeti sa 855 plaža, a na njih 700 more je visoke kakvoće. Pri ispitivanju se provjerava ponajprije bakteriološka onečišćenost. Tri ključna parametra za analizu mora su fekalni streptokok, ukupni koliformi i fekalni koliformi. Svako odstupanje od graničnih vrijednosti propisanih Uredbom o standardima kakvoće mora na morskim plažama pozotno se bilježi.
Da bi inspekcija zaštite okoliša istaknula znak zabrane kupanja, more bi moralo biti jače onečišćeno. No, od crvene boje koja zvoni na uzbunu pa čak i žute, koja označava umjerenu onečišćenost, u Splitsko-dalmatinskoj županiji ni traga. Od 15-ak splitskih plaža na kojima se ispituje kakvoća mora, samo na jednoj more nije visoke kakvoće, ali je podobno za kupanje.
Na kaštelanskom području gotovo obrnuta situacija – na samo tri od desetak ispitivanih točaka more je visoke kakvoće. Na ostalima je podobno za kupanje.
Splitsko-dalmatinski zavod za javno zdravstvo dosad je proveo pet uzorkovanja na 139 točaka. More je u županiji pogodno za kupanje, zdravstveno ispravno i sigurno, tvrdi dr. Petar Korda, voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Posljednji slučajevi zabrane kupanja i to u dva navrata na kaštelanskom području zabilježeni su prije nekoliko godina. Korda izjavio je kako će se problem Kaštelanskog zaljeva riješiti izgradnjom sekundarne kanalizacijske mreže u sklopu Eko – kaštelanskog zaljeva.