ZADAR – Hiperbarična pokretna komora, vrijedna oko 700 tisuća kuna, koja je u Klub podvodnih aktivnosti Zadar stigla u kolovozu prošle godine, početkom kolovoza bi konačno trebala i službeno proraditi. Idućeg bi tjedna, naime, trebao biti potpisan ugovor s Hrvatskim ronilačkim savezom, kojim bi se reguliralo dežurstvo zadarske barokomore u turističkoj sezoni. Do potpisivanja tog ugovora, u barokomoru u Zadru neće primati ronioce kojima treba hitna dekompresija, nego će oni biti, kao i do sada, helikopterom prevoženi u Split.
Iako je riječ o skupom uređaju, desetorostruko je skuplje stručno osposobljavanje i rad osoblja, koje će opsluživati komoru i odrađivati terapiju koju odrede liječnici. Zadarski je gradonačelnik Živko Kolega stoga, na sjednici Gradskog vijeća prije nekoliko dana, kazao kako je pitanje treba li Zadru uopće skupa komora ili je jeftinije i jednostavnije ronioce, kao i do sada, helikopterom hitno transportirati u Split.
– Uostalom, bi li netko od Vas volio da ga se liječi u ronilačkom klubu? Mislim da bi komora najbolje funkcionirala u sklopu Opće bolnice Zadar, a to je stvar koju iz Kluba za podvodne aktivnosti trebaju dogovoriti s ravnateljem bolnice – rekao je Kolega, a s time se odmah složio i bolnički ravnatelj i predsjednik zadarskoga Gradskog vijeća Zvonimir Vrančić, rekavši kako je on voljan razgovarati o suradnji.
– Jasan nam je stav gradonačelnika i ravnatelja bolnice, ali mi smo u proteklih godinu dana potpuno opremili komoru te prije nekoliko mjeseci i obučili osam operatera, koji će je održavati i raditi na njoj. Dakle, više nismo u situaciji da imamo samo komoru i ne znamo što ćemo s njom. Od lani su na njoj odrađene tri škole ronjenja za profesionalce, dvije škole iz Zadra te jedna iz Šibenika, te škola za operatere koju su vodili instruktori iz engleske Interdive. Obuka operatera stoji od 1200 do 1400 funti po osobi, ali smo sveukupno ipak prošli jeftinije, jer su dvojica instruktora bila naši gosti u Zadru, pa naši ronioci operateri nisu morali uz tečaj plaćati i skupi višetjedni boravak u Engleskoj – kaže Damir Velemir, tajnik Kluba za podvodne aktivnosti Zadar, ujedno i predsjednik Hrvatskog ronilačkog saveza.
Zadarska barokomora je mobilna i moći će se postaviti na prikolicu, kako bi se transportirala na otoke, odnosno u Sali, Božavu ili na Iž, gdje bi zbog veće ronilačke aktivnosti bila najkorisnija. U nju stane tretirana osoba i liječnik, a u pretkomori obično stoji operater. Zadar bi kroz pet-šest godina mogao dobiti stacionarnu komoru, u kojoj bi se, osim hitne dekompresije, tretirali oboljeli od trovanja ugljičnim monoksidom te kronični bolesnici koji boluju od nedostatka kisika u tkivu.
U barokomori se, primjerice, mogu liječiti teške koštane i otvorene rane, gangrena, prijelomi koji teško zarastaju, bolesti probavnog trakta poput Chronove bolesti, interkolitisa i slično. Problematika hiperbarične terapije u Hrvatskoj nije u potpunosti definirana, ali HZZO je ipak počeo pokrivati troškove liječenja nekih bolesti.
– Zadru je potrebna barokomora, jer se prevoženjem u Split gubi dragocjeno vrijeme unutar dva sata, u kojem je moguće pomoći stradalom roniocu. U vrijeme turističke sezone, stvari se kompliciraju, jer helikopter može biti na drugoj intervenciji. Postoji mogućnost da se u sklopu buduće zadarske Poliklinike otvori i odjel za podvodnu i hiperbaričnu medicinu, kaže dr. Hari Perinić, član Kluba za podvodne aktivnosti Zadar i liječnik koji će određivati terapiju u zadarskoj hiperbaričnoj komori, koja je teška oko 2,7 tona te ima šest komora i jednu pretkomoru.