Svaka sedma mirovina u Hrvatskoj pod nekom je vrstom ovrhe, pokazuju najnovije statistike Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Situacija bi uskoro mogla biti i mnogo gora, kada se uzme u obzir da je prosječna mirovina 2046 kuna, a potrošačka košarica za dvočlano umirovljeničko kućanstvo u vlastitu stanu čak 3488 kuna.
Najviše kredita
Najviše ovrha, otprilike 121.000, odnosi se na kredite, a krediti imaju i najveći rast ovrha: od rujna 2007. do srpnja 2008. umirovljenici su podigli više od 26.000 kredita! Ovom broju treba pribrojiti i među umirovljenicima vrlo omiljene zelenaške kredite koje na nekoliko mjeseci dižu uz zalog čekova. Na taj, najskuplji oblik kreditiranja, odlučuju se oni s najmanjim primanjima koji u poslovnim bankama ne mogu dobiti kredit. Paralelno s kreditima rastu i zabrane na mirovine (zbog neplaćenih režija, komunalija…). U rujnu 2007. pod sudskim i ostalim zabranama bilo je 27.917 mirovina, a ovaj je mjesec statistika HZMO-a zabilježila čak 31.214 zabrana!
– Ne treba jačeg i boljeg dokaza da standard umirovljenika rapidno pada. Na žalost, krediti koje umirovljenici podižu nisu za neki luksuz nego za čisto preživljavanje. I neće biti bolje dok god se ne promijeni formula za usklađivanje mirovina. Na žalost, onima koji imaju moć to još uvijek nije jasno – rekao je Ivan Nahtigal iz Sindikata umirovljenika Hrvatske. Crne statistike ovrha na mirovinu nisu ga iznenadile jer je slična situacija već godinama.
– Ovrhe i ustege na mirovine rezultat su činjenice da mirovina pokriva tek 57 posto potrošačke košarice, odnosno minimuma troškova života. E sad, jedan ili dva mjeseca može se izdržati tako, krpajući. Ali nakon toga kola moraju krenuti nizbrdo. A živjeti se mora, i jesti se mora. Onda se krene s minusom po tekućem računu, pa se minus ne može vratiti…
Onda, banka ko banka, ponudi kredit da bi se lakše vratio nagomilani minus. A odakle plaćati rate kredita kad mirovina ne pokriva ni osnovne troškove, gdje će onda i još nešto sa strane – kaže predsjednik Matice umirovljenika Vladimir Lokmer uz jasno upozorenje:
Kako vraćati?
– Rijetko tko danas razmišlja o tome kako će vraćati posuđeni novac. Svima je bitno samo da što brže i lakše dođu do novca, a vraćanjem razbijaju glavu tek kad se rate počnu gomilati.
Lokmer u prilog svojoj tezi daje i statističke podatke.
– S mirovnom od prosječnih 1600 kuna živi čak 900.000 umirovljenika. Pa neka mi netko da formulu kako s time preživjeti kad svaki umirovljenik ima dvije i pol bolesti u prosjeku. Hrana ne pada s neba…