BEOGRAD – Stanje u središtu Beograda smirilo se nakon što su sukobi policije i prosvjednika na skupu potpore haškome optuženiku Radovanu Karadžiću eskalirali oko 22 sata. U prosvjedima je ozlijeđeno oko 25 policajaca, dvoje novinara i 19 prosvjednika. Ozljede je zadobio i snimatelj španjolske televizije te novinar agencije Beta. Svi su zbrinuti u hitnoj službi i na Vojnomedicinskoj akademiji, a prema liječničkim izvorima ozljede su lakše.
Policajci su se sukobili sa stotinjak mladih ljudi, uglavnom sportskih navijača, ispred zgrade novinske kuće "Politike". Policija je uspjela rastjerati skupinu tek pošto je bacila suzavac, no oni su se ubrzo vratili pa su sukobi nastavljeni. Kod Doma omladine, također u samom središtu grada, policija je upotrijebila i gumene metke. Prosvjednici su razbili nekoliko izloga, razbijali žardinijere s cvijećem i semafore te postavljali barikade. Na policiju su nasilni prosvjednici bacali baklje, a specijalna policija uzvratila je suzavcem i dimnim bombama.
Govornici na prosvjednom skupu zahtijevali su da se Karadžić, kojega oni smatraju junakom, ne izruči Haškome sudu, a predstavnici SRS-a pozvali su u borbu protiv "diktature i tiranije" srbijanskog predsjednika Borisa Tadića.
Zbog sukoba dijela prosvjednika i policije, otkazana je prosvjedna šetnja gradom, a čelnici Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić pokušavali su smiriti izgredenike koji su se sukobili s policijom, dok se većina sudionika skupa razišla.
Inače na Trgu Republike u Beogradu okupilo se oko 16 tisuća ljudi.
Spaljena hrvatska zastava
Tijekom održavanja prosvjeda, neposredno prije izbijanja sukoba, tridesetak mladića zapalilo je hrvatsku zastavu, javila je agencija Tanjug. Taj se incident dogodio ispred tržnog centra Staklenac, na početku Makedonske ulice, dodaje se u vijesti. Spaljivanje hrvatske zastave za Hinu je potvrdila i novinska agencija Beta iz Beograda.
Svatko ima pravo prosvjedovati, ali zakon se mora poštovati
Europa želi Srbiju u kojoj se poštuje zakon, izjavio je novinarima srbijanski predsjednik Boris Tadić i dodao da je za njega nevjerojatno da ljudi prosvjeduju zbog poštivanja zakona.
Svatko ima pravo prosvjedovati, ali zakon se mora poštovati, rekao je Tadić novinarima. Na pitanje što misli o prosvjedima nacionalističkih udruga i Srpske radikalne stranke zbog uhićenja haškog optuženika Radovana Karadžića, Tadić je ponovio da Europa želi Srbiju koja je čimbenik stabilnosti u regiji i u kojoj se poštuje zakon.