ZADAR – Inspekcija zaštite okoliša još uvijek pretražuje tvornički krug Adrije u kojem je nađeno već puno nelegalno deponiranog otpada. Dosad je potvrđen nalaz ukupno 20 tona otpada, među kojim etiketu opasnog otpada imaju salonitno-azbestne ploče odbačene u rekonstrukciji jednog pogona.
Upravo ova informacija da je skinuta "ternita" opasan otpad, kao i izjava direktora Adrije Miodraga Lacića da se u lučku zonu Gaženice utrpava svašta, nagnalo nas je na malo istraživanje.Naime, u proteklih je nekoliko godina u Zadru srušeno više starih tvorničkih pogona i hala koje su listom bile pokrivene salonitno-azbestnim pločama. Gdje je sve to završilo? Tim su pločama bile pokrivene tisuće četvornih metara krovova u nekadašnjem Bagatu, u Mljekari i Transportima Zadar.
Tih objekata više nema, a nitko se, koliko je stručnjacima za ova pitanja poznato, nije pobrinuo da se te ploče uklone na siguran način. Opasnost od tog materijala je najizraženija upravo u vrijeme demontaže, jer tada visoko kancerogena azbestna prašina može ući u ljudski organizam.
Propisano je stoga da se ta "ternita" posebno pažljivo odlaže i neutralizira. Teren i zgrade nekadašnje Mljekare prije nekoliko godina kupio je splitski poduzetnik Željko Kerum i cijelo zemljište "očistio" za neku buduću gradnju. Materijal je, prema našim informacijama, odvezen dijelom u Diklo, a dijelom u luku Gaženica.
Isto je bilo i s halama Transporta, na području gdje je sada Lidl, s tim što je taj materijal odvezen u lučku zonu. Još je više otpada bilo u nekadašnjem Bagatu, osim građevinskog tu je bilo i raznih ulja, kemikalija. Inspekcija zaštite okoliša nije ni u jednom slučaju bila informirana o sigurnom uklanjanju tog otpada.Radove na čišćenju prostora Bagata obavljao je stankovački "Sarađen", a otpad je prema našim informacijama odvezen dijelom u Gaženicu, a dijelom čak za potrebe zatrpavanja bazena s ostacima lužine kod Obrovca.
U svim se tim slučajevima, dakle, može govoriti o nelegalnom deponiranju otpada, no inspekcija još to nije utvrdila jer naprosto nitko to nije prijavio. Na nasipima otpada u luci Gaženica i danas se još lijepo mogu vidjeti gomile tih salonitnih ploča.Svakakvo se smeće još tu dalje može bez problema dovoziti iako je podignuta zaštitna ograda, jer postoji prolaz za kamione. Uskoro će krenuti gradnja nove trajektne luke Gaženica, nasut će se još na tisuće tona materijala i na taj će način biti riješeno ovo pitanje. No očito je da se godinama toleriralo odlaganje opasnog otpada iz nekadašnjih zadarskih poduzeća, a neki su na tome dobro zaradili.