Sukobi u Gruziji proširili su se u pokrajinu Abhaziju u kojoj je rano jutros pokrenuta ofenziva protiv gruzijskih snaga u klancu Kodori. Informaciju je za jednu rusku televiziju potvrdio ministar vanjskih poslova Abhazije Sergei Shamba. Rekao je da njihove trupe napreduju i da se nadaju uspjehu.
Ruska informativna mreža tv Vesti 24 izvijestila je o intenzivnoj pucnjavi u klancu Kodori i bombardiranjima koje izvodi zrakoplovstvo Abhazije.
Rusi su objavili kako su se njihove oružane snage povukle iz gruzijskog grada Senakija, na zapadu zemlje, a i Gruzija je potvrdila tu informaciju. Glasnogovornik gruzijskog ministarstva vanjskih poslova rekao je da su ruske snage uništile vojnu bazu u tom gradu.
Zauzeli glavninu Gruzije
Gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili izjavio je na izvanrednoj sjednici vlade, koju su prenosile televizije, da je Rusija blokirala Gruziju iz zraka, mora i kopna. Sakašvili je objavio da je Rusija prepolovila Gruziju, preuzimanjem dijela autoceste koja povezuje zapad i istok zemlje.Prema njegovim riječima, sada je riječ o gubitku gruzijske neovisnosti. S terena je sve teže doznati što se zapravo događa.
Ruski napad neprihvatljiv
Američki predsjednik George Bush zatražio je od Rusije da prekine vojno djelovanje u Gruziji i rekao kako se čini da Moskva pokušava svrgnuti vladu gruzijskoga predsjednika Mihaila Saakašvilija. Upozorio je da bi ova situacija mogla ugroziti odnose Rusije sa Zapadom. Smatra da je Rusija napala suverenu susjednu državu i tako ugrozila demokratski izabranu vladu. Američki predstavnik u UN-u Zalman Khalilzad rekao je da mu je njegov ruski kolega Vitalij Čurkin potvrdio da Moskva ne namjerava svrgnuti gruzijskoga predsjednika Mihaila Saakašvilija. Čurkin je potvrdio da svrgavanje gruzijskoga predsjednika nije cilj Ruske Federacije, rekao je Khalilzad. Usto, Čurkin je naglasio da je SAD zainteresiran za očuvanje dobrih odnosa s Rusijom jednako kao što je Rusija zainteresirana za očuvanje dobrih odnosa sa SAD-om.
Rusi odbili nacrt rezolucije UN-a
Rusija je odbacila nacrt rezolucije koji su pripremili zapadni diplomati u UN-u, u kojemu se traži trenutačni prekid vatre u Gruziji. Rusi tvrde da su nacrt odbili jer je preuranjen i ne uzima u obzir zahtjeve Moskve. Taj se nacrt temeljio na mirovnom planu u tri točke koji je francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner jučer predstavio sukobljenim stranama u Gruziji i Moskvi. Francuski plan poziva na trenutačni prekid sukoba, poštovanje suverenosti i teritorijalne cjelovitosti Gruzije te na uspostavu situacije koja je postojala prije nego što je Gruzija prošloga tjedna poslala svoje vojnike u Južnu Osetiju koju podupire Moskva.
Ruski veleposlanik u UN-u Vitalij Čurkin rekao je da Rusija neće glasovati u Vijeću sigurnosti za taj nacrt rezolucije.
Sarkozy ide u Rusiju i Gruziju
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, čija zemlaj trenutno predsjedava Europskom unijom, krenuo je u utorak ujutro iz zračne luke Toulona, na jugu zemlje, u Moskvu na sastanak s ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevim i zatim gruzijskim predsjednikom Mihailom Saakašvilijem u Tbilisiju. Sinoć je francuski predsjednik objasnio da želi bez odgode postići dogovor strana koji bi odmah otvorio put prekidu neprijateljstava Rusije i Gruzije.Svoj odlazak u Gruziju najavili su i predsjednici Poljske, Ukrajine, Litve, Latvije i Estonije. Oni žele pružiti potporu Gruziji, rekao je savjetnik poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog. Svrha njihova posjeta je da se na licu mjesta podupre plan za izlazak Gruzije iz krize koji su te zemlje predložile. Iako nisu objavljene sve pojedinosti plana, on predviđa trenutačni prekid neprijateljstva i početak mirovnih pregovora.
Poljska i tri baltičke zemlje koje su 50 godina bile pripojene SSSR-u, zauzimaju se za oštrije stajalište prema Rusiji koju optužuju da vodi imperijalističku politiku.
Što s naftom?
Kriza koja je zahvatila Kavkaz uključila je alarm Zapada, koji velik dio svoje nafte dobiva putem naftovoda koji prolazi gruzijskim terotorijem. Cijena crnoga zlata ponovno je pod upitnikom.