Odnosi s Hrvatskom za mandata sadašnje vlade premijera Janeza Janše pozitivni su, ali i "zapleteni", ocijenio je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel na konferenciji za novinare na kojoj je govorio o rezultatima sadašnje vlade na području vanjskih poslova u posljednje četiri godine.
Rupel gospodarske odnose smatra odličnima. Podsjetio je da je međusobna robna razmjena dosegnula 2,5 milijardi eura. Rupel je istaknuo i "dobre međuljudske odnose" te velik broj slovenskih turista koji posjećuju Hrvatsku.
Za Ljubljanu je vrlo važan sporazum kojim je pitanje vlasništva nad nekretninama riješeno prema načelu reciprociteta, budući da, kako je rekao Rupel, mnogo slovenskih državljana ima ili želi imati nekretnine u Hrvatskoj. Naglasio je i važnost dogovora dvojice premijera s Bleda prošle godine, prema kojem će se pitanje spornih dijelova granice riješiti preko međunarodne arbitraže, odnosno pravosudne instancije.
– Odluka o primjeni ZERP-a dogodila se na početku našeg predsjedanja EU-om i iznenadila nas je, ali je to uspješno riješeno, rekao je Rupel.
Istaknuo je da je Slovenija potpuno integrirana u "modernu" Europu, za razliku od drugih država na prostoru bivše Jugoslavije.
– To nas dovodi i do Hrvatske jer je pitanje koliko smo svjesni opasnosti toga što smo jedina članica EU-a s područja bivše Jugoslavije i što smo čuvari vanjske granice EU-a. Čuvanje vanjske granice EU-a nije mala stvar, naravno da bismo željeli da s vremenom tu ulogu preuzme netko drugi, rekao je Rupel.
Rupel je polemizirao s nekim medijskim ocjenama, prema kojima se stanje nastalo sukobom Ruske Federacije i Gruzije može usporediti s politikom EU-a prema Kosovu i da je sukob izazvan ambicijama Gruzije da uđe u NATO. Izjavio je da su takve procjene prenagljene i da nije riječ o odnosu država istih dimenzija.
U vezi sa sutrašnjim sastancima u Bruxellesu, vezanima uz stanje u Gruziji, Rupel je rekao da se neke članice zauzimaju za oštriji tekst deklaracije, a neke za manje oštar. Nije želio iznijeti stajalište slovenske diplomacije, ali je rekao da je Slovenija uvijek podupirala teritorijalnu cjelovitost i integritet Gruzije kao neovisne i demokratske države.