ZAGREB – Cijene dobara i usluga koje se rabe za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u kolovozu su u Hrvatskoj, u odnosu na srpanj, u prosjeku bile niže za 0,3 posto. Na godišnjoj su razini, u odnosu na prošlogodišnji kolovoz, više za 7,4 posto, objavio je Državni zavod za statistiku, a prenosi Hina.
U kolovozu je zabilježeno usporavanje godišnje stope inflacije s rekordnih 8,4 posto u srpnju na, još uvijek visokih, 7,4 posto u kolovozu. Najviše su na smanjenje indeksa potrošačkih cijena u kolovozu utjecale niže cijene prometa (smanjene za 3,4 posto), sezonska sniženja cijena odjeće i obuće (-1,2 posto), dok su cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva smanjene za 0,9 posto.
Istodobno su na mjesečnoj razini, u kolovozu u odnosu na srpanj, najviše porasle cijene rekreacije i kulture, za 1,7 posto (novine, časopisi i paket aranžmani). Cijene zdravstva više su za 1 posto, a cijene prehrane i bezalkoholnih pića za 0,4 posto.
Na godišnjoj razini, prema namjeni potrošnje, u kolovozu ove u odnosu na isti mjesec prošle godine, visoke stope rasta bilježe se u prehrani, za 13,1 posto. Kod ulja i masti taj je rast iznosio 32,3 posto, kod mlijeka, sira i jaja 17,9 posto, voća 16,4 posto, kruha i žitarica 14,9 posto, a kod mesa 9,8 posto. Kod goriva i energije godišnji rast iznosio je 11,5 posto, u čemu se kod tekućih goriva bilježi rast od 33,3 posto, a kod električne energije za 17,6 posto.