SPLIT/ZADAR Studentica H.R. (22) iz Zadra navodno je umrla od plućne embolije izazvane kontracepcijskim pilulama Yasmin, od kojih je nedavno preminula Tanya Hayes (24) iz Australije, javljaju mediji,a prenosi portal Index. Najprije je pala u komu, a zatim preminula. Pokopana je bez obdukcije, na zahtjev roditelja, tako da je upitno hoće li se sa sigurnošću utvrditi da su joj upravo pilule presudile, kao što govore glasine u Zadru. Da bi situacija sa kontracepcijskim pilulama mogla biti alarmantna, pokazuje i slučaj 32-godišnje Puljanke Tamare Mijatović-Rašin, koja nam je ispričala svoje iskustvo sa tim tabletama, koje ju je umalo koštalo života. "Sada sam za psihijatriju, iako će u studenom biti godinu dana kako sam zamalo umrla. Imala sam tahikardiju, 120 otkucaja u minuti i osjećala sam se kao da će mi srce puknuti. Liječnici su mi rekli da moja krv uopće više nije u tekućem stanju, nego da je postala kao želatina", ispričala nam je Puljanka, majka dvoje djece, od dvije i devet godina.Anti-bebi pilula se uvijek grozila, no uzimala ih je u dva navrata na nagovor liječnika. Drugi puta nakon teškog poroda prije dvije godine kada je zamalo umrla, kao i njezino dijete. Ginekolozi su joj rekli da nikada više ne smije roditi dijete. Nakon što su joj pilule naudile, više ni sama ne zna kojem će se obliku kontracepcije okrenuti.
Još tri pacijentice iz Splita leže u bolnici zbog istih pilula?
"Sada moram piti lijekove protiv zgrušnjavanja krvi, što me opet dovodi u opasnost da ću iskrvariti. Ne smijem piti tablete protiv bolova, jer mi prijeti unutarnje krvarenje", opisuje Mijatović-Rašin užas koji prolazi. Nije ogorčena, no razgovara sa svojim odvjetnikom zbog moguće tužbe koju će voditi protiv farmaceutskog diva Bayera, ukoliko se smrtni slučajevi budu nastavili događati. Inače, danas je Bayer poslao upozorenje hrvatskim ljekarnicima da su Yasmin tablete rizične za korištenje."Čula sam da još tri pacijentice leže u splitskoj bolnici zbog tih pilula. Ne znam što ću napraviti. Ako su zaista priznali da sa Yasminom nešto nije u redu, onda ih vjerojatno neću tužiti, no ako se ništa ne poduzme a žene nastave umirati, tužit ću ih, makar ne dobila ništa", kaže Tamara Mijatović-Rašin.
"Ako se smrtni slučajevi nastave, tužit ću Bayer, makar ne dobila ništa"
Farmaceutska kompanija Bayer poslala je dopis svim ljekarnama u Hrvatskoj, a u njemu ljekarnicima šalje informacije vezane za hormonski kontraceptiv "Yasmin", kontracepcijsku pilulu koja je na globalnoj sceni nedavno došla pod reflektore javnosti nakon što je jedna djevojka u Australiji umrla od posljedica izazvanih uzimanjem "Yasmina". Naime, rizik smrti od posljedica uzimanja kontraceptiva iznimno je malen, ali on se u svakom slučaju povećava ukoliko se kontraceptivi uzimaju na jednak način kao i aspirin. Što je, nažalost, praksa u Hrvatskoj. Ne znamo je li u Hrvatskoj bilo smrtnih slučajeva uzrokovanih posljedicama uzimanja kontraceptiva, ali sasvim je sigurno da je praksa uzimanja i izdavanja kontracepcijskih pilula manjkava, te može ukazivati na mnoge propuste.
Odgovara li praksa naputcima?
Dobivaju li žene i djevojke koje koriste kontracepcijske pilule ginekološke savjete oko svih mogućih rizika i mjera predostrožnosti povezanih s uzimanjem pilula, uzima li se prije izdavanja pilula krvna slika, uzimaju li se kontracepcijske pilule najbolje prilagođene hormonalnom profilu žena koje se odlučuju za takvu vrstu kontracepcije, te na kraju, dobiva li se kontracepciju na recept ili je, kao što je to običaj u Hrvatskoj, dovoljno ući u ljekarnu i zatražila pilule određenog imena? Kontracepcijske pilule su hormonalna terapija, koja se izdaje isključivo na recept. Istina, one danas nisu ono što su bile prije dvadeset godina, nisu više hormonalne bombe s kojima riskirate cijeli niz opasnosti po zdravlje, stoga ih mnogo veći broj žena uzima, ali još uvijek nisu postale isto što i andol.
Koliko su žene svjesne rizika?
Nećemo pogriješiti ako kažemo da jako velik broj je žena i djevojaka koje uzimaju kontracepcijske pilule nije svjesno svih rizika koje prate takvu praksu. U razgovorima s ljekarnicima i ženama koje uzimaju kontracepcijske pilule saznali smo neke alarmantne činjenice. Kao prvo, sasvim je uobičajena praksa izdavati kontracepcijske pilule bez recepta. Što praktično znači da žene mogu jednostavno ući u ljekarnu i dobiti željene pilule. Ne samo da ih se ne pita imaju li recept, nego se cijela transakcija obavi bez "dobar dan".
Kad se pilule i daju na recept, rijetko kad se to radi na temelju jasne hormonalne slike, nego se uglavnom prepisuju na temelju toga koja je trenutno najpopularnija.
Također, kod izdavanja kontracepcijskih pilula ljekarnici jednostavno ne daju ženama apsolutno nikakve upute ili savjete. Naravno da bi to trebali raditi, naravno da bi sa svakom ženom ili djevojkom koja dođe kupiti kontracepcijske tablete trebali provesti dvadesetak minuta, objasniti im sve rizike. Naravno da oni to u velikom broju slučajeva ne rade, jer u hrvatskim ljekarnama nema vremena za bilo što osim "Sljedeći!".
Treba detaljno poraditi na informiranosti
Jednostavno, žene i djevojke koje u Hrvatskoj koriste kontracepcijske pilule nisu dovoljno informirane o onome što uzimaju. Samostalno informiranje i informacije koje se mogu dobiti iz bliske okoline jednostavno nisu isto što i informacije koje se dobivaju od stručnjaka. Slaba je informiranost opasna stvar. Konkretno, rizik smrti od posljedica uzimanja kontraceptiva je iznimno malen. Studije pokazuju kako su žene izložene većem riziku kod pušenja, trudnoće ili vožnje avionom, ali rizik svakako postoji. Taj se rizik nikada ne može izbrisati, ali ga se svakako može smanjiti, ukoliko se ima pravilne informacije.Njih se može dobiti samo ukoliko se zdravstveni djelatnici počnu ponašati odgovorno i u skladu sa svojom društvenom ulogom. U tom smislu treba pohvaliti akciju farmaceutske kompanije koja je poslala dopis ljekarnama, iako je ta akcija zakašnjela, a treba apelirati i na sve ostale aktere zdravstva da vode računa o svojim postupcima, zaključuje portal Index.