ZADAR/SV.FILIP I JAKOV – U četvrtak se održava druga dražba na kojoj će Societe Generale – Splitska Banka d.d. ponuditi na prodaju Turističko naselje Croatia u Sv. Filipu i Jakovu, kako bi naplatila svoja potraživanja od preko 40 milijuna kuna. Apartmansko naselje kojemu je vrijednost procijenjena na 110 milijuna kuna, moglo bi tako biti prodano po dvostruko nižoj cijeni ili niže, što neće biti dovoljno da se pokrije iznos koji potražuju Splitska Banka i Porezna uprava.
To zabrinjava i tvrtku Congama d.d.iz Trakošćana. Oni su na konferenciji za novinare održanoj u utorak, objasnili kako bi, ukoliko dođe do prodaje tog turističkog kompleksa, oni mogli ostati bez vlastite imovine.
Tvrtka Congama je naime sudjelovala u izgradnji naselja, međutim ne može biti podložna hipotekarnim potraživanjima Splitske Banke jer je poljoprivredna zadruga Nova Zora, njihov „loš poslovni partner" bila ta koja je zemljište i objekte stavila pod hipoteku a da se prethodno nije riješio vlasnički status.
Potpredsjednik Nadzornog odbora Congama d.d., Dragutin Lovrenčić objašnjava : -Kad smo ulazili u ovaj projekt zajedno sa PZ Nova Zora, bili smo uvjereni da je pred nama jedna kvalitetna investicija. Nitko nije mogao ni zamisliti da gotovo 20 godina poslije nećemo ostvarivati nikakvu dobit, a sve iz naoko banalnog razloga nemogućnosti upisa vlasništva koje je uredno regulirano potpisanim Sporazumom s Novom Zorom.
Congama želi doći u stvarni posjed svojih nekretnina i zaustaviti prodaju Turističkog naselja. Iza sebe imaju pravomoćnu presudu i rješenje Trgovačkog suda u Splitu te Rješenje Visokog trgovačkog suda u Zagrebu iz 2001. koji potvrđuju Congamu kao suvlasnika naselja „Croatia" te nalažu da se stanje vrati na početak, bez hipoteke na dijelu nekretnine koje pripadaju Congamu. Zašto se ta Rješenja nikad nisu provela, nije poznato. Dragutin Lovrenčić citira to kao primjer nefunkcioniranja pravne države.
– Mi smo već jednom dobili odgodu ovrhe, 2004. godine na svom dijelu nekretnina, što je usvojeno od strane Općinskog suda u Biogradu, međutim sve ovo vrijeme, mi se pokušavamo upisati pravo etažnog vlasništva bez tereta, no Sud u Biogradu to odbija. Mi smo u neravnopravnom položaju i gledamo u mogućnost da izgubimo svoju imovinu. U slučaju toga, tužit ćemo i državu.