ZAGREB – Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u suradnji sa stručnom skupinom iz Europske unije izrađuje Plan raspodjele emisijskih kvota stakleničkih plinova kojim će se raznim postrojenjima dodijeliti kvote emisija koje će smjeti ispuštati u razdoblju 2010.-2012., priopćilo je danas Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
Radi se o postrojenjima kao što su termoenergetski objekti veći od 20 MW, rafinerije, koksare, metalna, cementna, papirna, keramičarska i staklarska industrija.
Ministarstvo u priopćenju ističe da je plan u završnoj fazi izrade te će početkom listopada uslijediti javna rasprava s dionicima. Također navodi da Hrvatska ima malu emisiju CO2 po stanovniku, ali je emisija po bruto ostvarenom dohotku i emisija po potrošenoj energiji iznad prosjeka EU tako da ima prostora za djelovanje, posebno vezano uz povećanje energetske učinkovitosti.
Hrvatska će od 2010. uspostaviti sustav trgovanja kvotama emisija stakleničkih plinova, mjeru kojom će se smanjenje emisija ostvariti na troškovno učinkovit način, navodi se u priopćenju. Ističe se da je obveza Republike Hrvatske smanjiti emisije, a da se ujedno ne ugrozi gospodarski razvoj, konkurentnost tvrtaka, individualni standard i zaposlenost.
EU je postavila cilj smanjenja emisija od 20 posto do 2020., obvezu koja je različito raspodijeljena na države članice ovisno o njihovu bruto nacionalnom dohotku. Raspodjela obveza je različita za sektore obuhvaćene sustavom trgovanja emisijama i izvan sustava po članicama tako da će razvijene članice morati smanjiti i više od 20 posto, dok će emisije članicama s niskim bruto nacionalnim dohotkom smjeti rasti u točno određenom postotku.
“Na tragu aktivnosti koje provodi EU, Hrvatska priprema podloge za post-Kyoto razdoblje koje će se razmatrati s gospodarskim subjektima, nadležnim tijelima državne uprave i akademskom zajednicom. Analiza mjera provodi se po određenim kriterijima, kao što su potencijal smanjenja, ostvarivost vezano uz gospodarske i nacionalne osobitosti te prema trošku smanjenja. Trošak mjera u velikoj će mjeri ovisiti o smjeru razvoja energetike koji će dati nova energetska strategija, jer kao i u drugim državama EU najveće emisije CO2 dolaze upravo iz tog sektora. Iz svih tih aktivnosti proizaći će realno ostvariv cilj obveza koje Hrvatska, s obzirom na snagu svog gospodarstva, može preuzeti do 2020. godine”, navodi u priopćenju Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.