WASHINGTON – Donošenjem zajedničkog dokumenta završio je summit skupine G-20 u Washingtonu.
Reforma MMF-a i Svjetske banke; do kraja 2008 novi sporazum, uključujući i dogovor o slobodnoj trgovini; veća transparentnost financijskog tržišta; lista financijskih institucija čiji bi kolaps ugrozio globalni sustav; kontrola riskantnih poteza banaka i drugih financijskih institucija glavni su ciljevi reforme. Ministri financija sada će raditi na detaljima.
Novi sastanak Skupine G-20 dogovoren je za 30. travnja 2009.
Sastanak na vrhu G-20 počeo je sinoć radnom večerom u Bijeloj kući. Pozdravljajući sudionike, američki predsjednik George Bush istaknuo je da su se okupili jer svi dijele zabrinutost zbog utjecaja krize na građane svojih zemalja. Rekao je i da su odlučni zajedničkim radom vratiti globalno gospodarstvo na put dugoročnog napretka.
Razlike u strategijama
Bush je čelnike zemalja G-20 dočekao u zgradi Nacionalnog muzeja graditeljstva, gdje se održala petosatna rasprava o mjerama za suzbijanje globalne financijske i gospodarske krize te za bolji nadzor i regulaciju svjetskog financijskog sustava. U navedenu zgradu zbog osiguranja nije pušteno 1500 akreditiranih novinara.
U zajedničkom priopćenju čelnici skupine G-20 pozvali su na “široki politički odgovor”, ističući da države trebaju djelovati “primjereno domaćim uvjetima”. “Ekonomski zamah značajno slabi u vodećim gospodarstvima a globalni izgledi su oslabljeni”, ocjenjuje se u priopćenju.
Na skupu lidera koji predstavljaju 85% svjetskog gospodarstva bilo je jasno da svi žele izlazak iz krize, no očigledne su i različite strategije koje se predlažu. Europski čelnici žele čvršću kontrolu slobodnog tržišta, dok je američka strana spremna samo za umjerene reforme.
Mnogo se govorilo i o jačanju uloge Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF) te je pozvano da se osiguraju dodatna sredstva MMF-u.
Britanski premijer Gordon Brown izjavio je da su čelnici G-20 suočeni sa složenim pregovorima te je također pozdravio dosadašnji napredak.
Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je novinarima da će čelnici postići konsenzus oko plana koji uključuje gotovo 50 mjera koja trebaju biti primijenjene do kraja ožujka 2009. Cilj je, kako je rekla, da svi sudionici na tržištu, svi proizvodi i sva tržišta budu stvarno regulirani i nadzirani.
U očekivanju Obamine administracije
Bush je najavio da će ministri financija skupine G-20 sada nastaviti rad na detaljnim prijedlozima reformi. Akcije koje su zemlje do sada poduzele “počinju djelovati” na suzbijanju financijske krize, rekao je Bush.
Budući da aktualna Busheva administracija nema ni potrebnu energiju a ni potporu, ovo je tek prvi u nizu sastanaka. Održavanje drugog summita G-20, na kojemu bi se razradile dogovorene mjere, bit će nakon što novi američki predsjednik Barack Obama, koji nije sudjelovao na summitu, u siječnju stupi na dužnost.