NEW YORK – Predsjednik Republike Stjepan Mesić u Vijeću sigurnosti UN-a, kojim Hrvatska presjeda do kraja prosinca, vodi sjednicu na kojoj se raspravlja o globalnoj sigurnosti i borbi protiv terorizma.
Sjednica je počela Mesićevim uvodnim riječima. Na njoj sudjeluje i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon te predstavnici najmanje 40 zemalja.
Događaji u Mumbaiju prije desetak dana potvrdili su na krajnje tragičan način da je terorizam globalna prijetnja. Ne prijetnja ovoj ili onoj zemlji, nego svima nama, prijetnja za mir i sigurnost u svijetu. Takvoj se prijetnji možemo oduprijeti samo na globalnoj osnovi, rekao je Mesić u uvodnom obraćanju na francuskom jeziku. Pozvao je na jačanje najšire međunarodne solidarnosti kako bi globalni odgovor na prijetnju terorizma bio uspješan.
Suzbiti, a potom i iskorijeniti terorizam
Kao predsjedajući tematske rasprave Vijeća sigurnosti, Mesić je svoj govor pročitao posljednji. Zauzeo se za jačanje globalne solidarnosti, povjerenja i univerzalnosti u borbi protiv globalnog terorizma, uz okretanje dubljim uzrocima terorizma i davanje središnje uloge UN-u u toj borbi. Kritizirajući pretvaranje borbe protiv terorizma u nadležnost jedne zemlje ili skupine zemalja koje je ona vodila, kao i način na koji se borba vodila, Mesić je ocijenio da terorizam od 11. rujna 2001. nije oslabio, već je postao pratiteljem i dijelom naše svakodnevice.
Jedini pravi odgovor na pitanja kako se suprotstaviti opasnosti što je terorizam predstavlja za međunarodnu sigurnost leži u okretanju njegovim dubljim uzrocima, odnosno u forsiranju politike razvoja, u pojačanim naporima za uspostavu ravnopravnih međunarodnih odnosa, u demonopoliziranju borbe protiv terorizma, u njezinoj univerzalnosti na osnovi ponovno uspostavljene međunarodne solidarnosti i povjerenja. U tome vidimo ključnu ulogu Ujedinjenih naroda… UN mora biti mjesto iz kojeg će se barem u političkom smislu koordinirati svi napori da se najprije suzbije, a onda i iskorijeni terorizam u svijetu, odnosno da ga se svede na incidentnu pojavu, naglasio je Mesić.
Stvoriti nove moderne političke i gospodarske odnose
Hrvatska ponavlja svoje čvrsto uvjerenje da samo primjenom sile, ma kako ona nužna i nezaobilazna bila, neće biti moguće na dugi rok riješiti ništa. Jednostranim pristupom borbi protiv terorizma također se ništa ne rješava, kao ni preventivnim djelovanjem izvan UN-a, naglasio je, aludirajući na doktrinu preventivnih udara američkog predsjednika Georgea Busha.
Također je istaknuo kako krize s kojima se svijet suočava, financijska, gospodarska, energertska i kriza hrane, te globalni terorizam upućuju na potrebu stvaranja novih, modernih gospodarskih i političkih odnosa u međunarodnoj zajednici.
Izrael i Palestinci do rješenja samo pregovrima
Na rubu tematske rasprave Vijeća sigurnosti Mesić je novinarima izjavio da se nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. svijet ujedinio u borbi protiv terorizma, no malo je popustila ta opreznost. Nadam se da će poslije ove sjednice doći do ponovnog konsenzusa u borbi protiv terorizma. UN se mora baviti uzrocima terorizma i kada se riješe uzroci, onda će se tek ostvariti pobjeda protiv terorizma. To je naša poruka, naglasio je.
Na pitanje novinara o rješavanju palestinskog pitanja, kao jednog od glavnih generatora islamskog terorizma, Mesić je ocijenio kako se do rješenja može doći jedino pregovorima. Načelno bih rekao za Palestince i Izrael – ovdje se radi o dva prava, pravu Izraela na opstanak i pravu Palestinaca da imaju svoju državu. Ta dva prava mogu se ostvariti samo pregovorima i nikakvim terorističkim djelima, nikakvim bombama, bez obzira s koje strane dolazile, rekao je Mesić.
Obveza UN-a u borbi protiv terorizma
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon u svom je obraćanju Vijeću sigurnosti istaknuo da UN ima obvezu provoditi globalnu borbu protiv prijetnje terorizma. Podsjetio je na nedavne terorističke napade u Mumbaiju, kao i na terorističke napade u kojima su žrtve bili djelatnici UN-a.
Američki veleposlanik Zalmay Khalilzad rekao je da SAD snažno podržava središnju ulogu UN-a u globalnoj borbi protiv terorizma ističući potrebu bolje koordinacije među različitim protuterorističkim programima UN-a kako bi se polučio najveći učinak. Khalilzad je pozvao sve zemlje na blisku suradnju na stvaranju ozračja koje ne pogoduje terorizmu. SAD poziva sva zemlje da uskrate utočište teroristima, da privedu pravdi one koji planiraju, financiraju, olakšavaju ili čine teroristička djela. Khalilzad je spomenuo američke aktivnosti putem međunarodnih antiterorističkih programa u koje su u 2007. bile uključene 64 zemlje te povećanje američke pomoći u gospodarskom razvoju na smanjenju siromaštva, nezaposlenosti, slabih institucija i korupcije.
Priznanje Mesiću za predanost
Britanski veleposlanik John Sawers odao je priznanje Mesiću kao jednome od prvih svjetskih čelnika koji je pozvao na koordiniranu međunarodnu akciju protiv terorizma, kao i za izbor terorizma kao teme rasprave u Vijeću sigurnosti prije napada u Mumbaiju, kao potvrdu stalnosti njegove vizije i predanosti toj borbi.
Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin naglasio je da UN treba osigurati čvrsto političko vodstvo i međunarodnu koordinaciju u borbi protiv terorizma kroz Vijeće sigurnosti i njegova supsidijarna tijela, kao što je Protuteroristički odbor (CTC). Čurkin se zauzeo i za suzbijanje socijalnih uvjeta koji generiraju terorizam i borbu protiv ekstremističkih ideologija. Među ostalim, upozorio je na neiskorišteni potencijal suradnje javnog i privatnog sektora u borbi protiv terorizma.
Aktualna tema
Svi sudionici rasprave odali su priznanje Hrvatskoj za odabir teme i neumorne napore na organiziranju rasprave i pripremi Predsjedničke izjave o terorizmu te predsjedniku Mesiću osobno za sudjelovanje u raspravi i dosljedno pozivanje na koordinirane međunarodne napore na suzbijanju terorizma i uvjeta koji ga generiraju.
Temu rasprave Prijetnje međunarodnom miru i sigurnosti izazvane terorističkim djelima odabrala je Hrvatska. U izboru teme Hrvatska se oslonila na svoje predsjedanje Protuterorističkim odborom (CTC), jednim od supsidijarnih tijela Vijeća sigurnosti, koje nadzire kako se u zemljama članicama UN-a provode mjere za suzbijanje terorizma uvedene rezolucijama UN-a.
Nedavni teroristički napadi novoga tipa u Mumbaiju aktualizirali su temu globalnog terorizma, pa se uz 15 članica Vijeća sigurnosti, za sudjelovanje u raspravi prijavilo još 25 zemalja.
Predsjednička izjava Vijeća sigurnosti
Nakon poslijepodnevnog dijela tematske rasprave o terorizmu, na kojem će govoriti predstavnici još 20-ak prijavljenih članica UN-a, bit će objavljena Predsjednička izjava o terorizmu, koja će sadržavati usklađena stajališta 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a o daljnim koracima na suzbijanju globalnog terorizma, u čemu bi Ujedinjeni narodi trebali igrati vodeću ulogu.
Mesić se u sjedištu UN-a u New Yorku zasebno sastao s glavnim tajnikom UN-a Ban Ki-moonom, uz kasniji zajednički ručak.
Mesić će se predvečer sastati s bivšom američkom državnom tajnicom Madeleine Albright, danas jednom od vanjskopolitičkih savjetnica novoizabranog predsjednika SAD-a Baracka Obame i njegovom izaslanicom za susrete sa stranim državnicima u razdoblju do inauguracije 20. siječnja 2009.