ZAGREB – Vesna Škare Ožbolt na svom se službenom blogu osvrnula na politiku otkupa kukuruza. Seljaci su umjesto kune, ili ćak 2,3 kune, za kilogram kukuruza dobili oko 40 lipa i na kraju cijele godine radna, ostali dužni.
Po riječima Vesne Škare Ožbolt, Jesen 2007. bila je vrlo kišovita i nepovoljna za sjetvu žitarica pa seljaci nisu posijali planirane količine pšenice. Nisu se previše ni živcirali zbog toga. Posadit ćemo kukuruz, mislili su, cijena će biti dobra. Tvrde: neće biti ispod 1 kn. a iz vlade su poručivali bit će i do 2,3 kuna u svijetu je nestašica, sve će se dobro prodati.
– Još proljetos dok smo ugovarali proizvodnju tvrdili su nam iz Vlade, kao i većina otkupljivača, da kukuruza na svjetskom tržištu nema i da će ujesen biti vrlo skup, kaže Marin, poljoprivrednik iz Ilače..
Došlo je proljeće. Kukuruz je posađen. Godina je bila iznimno dobra pa je kukuruz odlično napredovao. Obećavao je velik urod i dobru zaradu.
-Dolazi obračun. Cijena 60 lp/kg. Ali ni to nije sve, piše Škare Ožbolt, – Na tu cijenu još su seljaku oduzeli niz stavki, opravdanih i neopravdanih ( vrabaca je sve više, gladni su – treba i to netko platiti ), pa je seljak na kraju «dobio» oko 40 lp/kg. Nakon obračuna i s ovom cijenom seljak ne samo da nije ništa zaradio, već je ostao i dužan.
-Tragično je i to što od tolikih udruga nema tko braniti seljaka. Neki su predsjednici seljačkih udruga završili u Saboru, neki su dobili kuće ili druge nekretnine, treći pak po 100 hektara zemlje pa sad šute. Šute na ovogodišnji uvoz kukuruza po skupoj cijeni i na otkup po minimalnoj cijeni od hrvatskog seljaka. Novi zakon o poljoprivrednom zemljištu propisuje kazne za svaku stopu neobrađenog zemljišta. A što ćeš obrađivati kad zbog uvoznog lobija na svemu što proizvedeš izgubiš, pita se bivša ministrica pravosuđa.
-Ovo je još jedna gola istina, ali ni za ovu priču se ne dodjeljuje nagrada, zaključuje Škare Ožbolt.