MARIBOR/LJUBLJANA/ZAGREB Ne može cijeli Piranski zaljev biti slovenski, izjavio je za mariborski list Večer predstojnik katedre za međunarodne odnose na ljubljanskom Fakultetu političkih znanosti Milan Brglez.
Relativizirao je tako opravdanost nekih stajališta sadašnjeg i bivšeg premijera Boruta Pahora i Janeza Janše u graničnom sporu s Hrvatskom. Rekao je kako nije moguće postići da cijeli zaljev bude slovenski ako nije slovensko i kopno oko njega.
To bi dovelo do neobičnog rezultata – ulazak s hrvatske plaže u more zaljeva značio bi ulazak u Sloveniju, rekao je Brglez, komentirajući nedoumice nastale nakon blokade hrvatskih pregovora i dvojbe o tome kako postići častan kompromis za obje države.
Kritizirajući stajališta sadašnjeg i bivšeg slovenskog premijera kako je za određivanje granične crte na moru važno stanje od 25. lipnja 1991. godine, kada je navodno Slovenija nadzirala cijeli zaljev, slovenski je politolog naveo da je dogovorom Janše i Sanadera i sa slovenske strane opozvan parafirani sporazum Drnovšek – Račan, koji je Sloveniji jamčio većinu Piranskog zaljeva.
Odlučnost u blokadi Hrvatske
Dan nakon Brgleza, oglasio se i slovenski predsjednik Danilo Türk. Izjavio je za TV postaju POP-TV da plan prema kojemu će Hrvatska ove godine završiti tehničke pregovore o uključivanju u Europsku uniju treba uzimati s rezervom. Smatra kako prve mjesece ove godine Hrvatska, među ostalim, treba iskoristiti za postizanje dogovora o granici sa Slovenijom.
Türk je podupro Pahorovu odlučnost o blokadi nastavka procesa uključivanja Hrvatske u EU ako se ne riješi granični prijepor sa Slovenijom. Sada je potrebno određeno vrijeme da se promisli o svim aspektima hrvatskog uključivanja u EU, pa i o tom bilateralnom pitanju sa Slovenijom, izjavio je.
Nema pomaka ako Hrvatska ustraje
Kazao je da je u rješenju otvorenih pitanja s Hrvatskom potreban nov i svjež pristup koji se mora temeljiti na odricanju od jednostranih koraka na granici, međusobnom poštovanju i međusobnoj koristi obiju država. Ako se osiguraju odnosi na tim načelima, onda će i konkretni pristup rješenju biti lakše naći, rekao je Türk. Dodao je da se stvari između Slovenije i Hrvatske neće pomaknuti prema naprijed ako Hrvatska bude ustrajala na sadašnjem stajalištu oko pitanja prejudiciranja granice.