ZAGREB – Osobni identifikacijski broj (OIB) je osnov za upis podataka i kao takav nije tajan podatak, ali se štite svi podaci upisani putem OIB-a.
“Naravno da se OIB ne smatra javnim podatkom, ali se prema načinu korištenja toga broja ne štiti sam OIB, kao stalna oznaka osoba, koji će biti i iskazan na identifikacijskim ispravama, već zaštiti podliježu podaci koje se mogu dohvatiti putem OIB-a. Upravo radi navedenoga na stranicama www.oib.hr dana je mogućnost upita o OIB-u upisom odgovarajućih elemenata”, odgovorili su iz Ministarstva financija na upit o napisima u medijima kako bilo tko kome je poznat nečiji jedinstveni matični broj građana ili broj osobne iskaznice može jednostavno doći do tuđeg OIB-a.
Iz Porezne uprave podsjećaju da je OIB stalna oznaka svake osobe koju tijela javne vlasti koriste u svakodnevnom radu kod razmjene podataka i kod upisa osoba u službene evidencije. OIB se sastoji od 11 znamenki koje se određuju slučajnim odabirom te na taj način ne pokazuju vezu s osobom kojoj je broj dodijeljen stoga se OIB ne smatra u tom dijelu osobnim podatkom. OIB će biti sadržan na identifikacijskim ispravama, na računima prema posebnim propisima, a koristit će se i u platnom prometu te će na taj način biti i široko dostupan, navode u Ministarstvu ističući kako nema straha od zlouporabe podataka.