ZAGREB – Gradska plinara nastavlja isključivati nezaštićene potrošače. Osim velikih industrijskih tvrtki i trgovačkih centara, iskopčavaju se restorani, frizerski saloni i trgovine. U našoj zemlji i dalje su na snazi peti i šesti stupanj štednje plina. Imaju ga samo kućanstva, bolnice, vrtići i škole.
Unatoč problemima s dostavom plina, počelo je drugo polugodište za 380.000 učenika osnovnih škola i 180.000 učenika srednjih škola u Hrvatskoj. Od 1274 škola u Hrvatskoj, grijanje na plin koristi njih 366, odnosno 29 posto.
Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa objavljeno je da do 14 sati nisu dobili ni jedan zahtjev za odgodom nastave ni u jednoj školi u Hrvatskoj.
Socijalni nemiri zbog plinske krize
Radnici Plinare jučer su zatvorili plin nekim restoranima koji nisu poštovali restrikcije. Na zagrebačkom području dosad je isključeno 300 tvrtki i malih obrta, a idućih dana očekuje se da će ih biti isključeno još 600. Njih 30 odbilo se pokoriti odluci Vlade i Ministarstva gospodarstva o mjerama 5. i 6. stupnja ograničenja opskrbe plinom, a ta ih neposlušnost može koštati i do 500 tisuća kuna.
Tvrtke, međutim, zbog isključenja plina prijete otkazima. U Croindustriji, udruženju industrijalaca pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, piše Jutarnji list, upozorili su da tvrtke trpe milijunske gubitke. Izlaz iz slijepe ulice, tvrdi list, mogle bi potražiti i u kolektivnim neplaćenim odmorima za tisuće radnika. Od Vlade su zatražili da industriji nastavi isporučivati određenu količinu plina, važnu radi održavanja proizvodnje.
Taj su HUP-ov zahtjev jučer poduprli i sindikalci. Vjerujem da do toga neće doći, no dogodi li se da poslodavci radnike pošalju na neplaćene kolektivne odmore ili im čak počnu dijeliti otkaze, ništa nije isključeno, pa ni socijalni nemiri, rekla je za Jutarnji list Ana Knežević, predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske. Tvrdi kako se ušteda mogla postići i produljenjem školskih praznika, pa čak i štednjom u kućanstvima.
Glavni direktor HUP-a Đuro Popijač jučer je za taj list potvrdio da se slaže sa stajalištima da se uštede mogu postići i neznatnim smanjenjem grijanja u stanovima. Gospodarstvo trpi veliku štetu, a radnici će tražiti svoje plaće, država poreze i banke otplatu kredita, istaknuo je Popijač.
U Vladi, međutim, tvrde da se Hrvatska dobro nosi s plinskom krizom i ostaju pri dosadašnjim mjerama. Zbog mjera štednje, ali i interventnog uvoza iz Njemačke, te dogovora s Talijanima, iz Plinacroa ističu kako je opskrba plinom za zaštićene kupce i dalje sigurna.
Velik broj trgovačkih centara bez grijanja
Zbog mjera štednje u opskrbi plinom velik broj trgovačkih centara ostao je bez grijanja. U Udruzi trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca napominju kako je grijanje isključeno u trgovačkim centrima Mandi, Avenue Mall i City Centru One, dok je grijanje u King Crossu smanjeno te se razmišlja o prelasku na lož ulje.
U trgovačkom lancu Konzum kažu kako je plin isključen u većem broju njihovih malih i velikih prodavaonica, a tamo gdje je to moguće pokušava se alternativnim energentima zagrijati prostor. No, u Konzumu ističu da im to stvara velike poteškoće u poslovanju.
Trgovački lanac Metro Cash&Carry također je osigurao alternativni energent i grijanje nakon što su veleprodajni centri u zagrebačkom Jankomiru, Sesvetama i Osijeku početkom proteklog vikenda ostali bez plina kojim su se zagrijavali prodajne prostore.
HEP Plin Osijek obustavio isporuku plina za 70-tak tvornica i trgovačkih lanaca
HEP Plin Osijek koji pokriva tri slavonske županije – Osječko-baranjsku, Požeško-slavonsku i Virovitičko-podravsku, od subote kada su stupili na snagu peti i šesti stupanj redukcije prirodnog plina, isključio je s plinske mreže 70-tak industrijskih postrojenja i trgovačkih lanaca od ukupno stotinjak koliko će biti obuhvaćeno tom mjerom danas i sutra.
Prema riječima Damira Feketea, rukovoditelja osječkog pogona HEP Plina Osijek, tri ekipe su na terenu od subote i kako je rekao nije bilo problema jer se sa svim korisnicima obavio dogovor. Za sada nisu obuhvaćeni ugostiteljski objekti, ali će i oni biti isključeni.
U HEP Plinu Osijek ističu kako su zapravo najveći potrošači plina kućanstva koja čine više od 50 posto od ukupno 66.500 korisnika plina, te pozivaju i kućanstva da štede plin.