MOSKVA / KIJEV – Zahvaljujući prvobitnom pozitivnom smijeru u kojemu se plinska kriza počela razvijati, isčekivao se samo trenutak odvijanja ventila i ruskog propuštanja plina kroz ukrajinske cijevi put Europe. No, ništa od toga. Rusija je naime dovela u pitanje kijevski potpis na jučer dogovorenom protokolu o rješavanju krize.
Ukrajina ga je potpisala, kako je rekla njihova premijerka Julija Timošenko, da bi dokazala da ne krade i ne skladišti ruski plin namijenjen drugima. Iz Moskve je uslijedila izjava da je potpisani dokument nevažeći. Štoviše, ruski predsjednik Dmitri Medvedev je dokument nazvao ruganjem zdravom razumu i kršenjem ranije postignutog sporazuma.
Tvrdi da su ukrajinski predstavnici rukom dopisali primjedbe u dokumentu, kao dodatak u njemu navodno stoji da Ukrajina nikada nije uzela plin i da ništa ne duguje Gazpromu. Uz to, Ukrajinci navodno traže i besplatnih 21 milijun m3 plina dnevno za osiguranje pritiska u sustavu koji su dužni sami osigurati. Sve to ruska strana smatra nedopustivim i sada tek ne odstupa od svojega.
Tranzit plina nastavit ćemo samo pod dva uvjeta. Prvi jest da sve strane potpišu dokument u onom obliku koji je potpisala Rusija – bez dopuna. Drugi – tražimo nazočnost promatrača na mjestima kontrole, u ukrajinskim plinskim stanicama i spremnicima. Samo tako nastavljamo tranzit plina. Spremni smo ga pustiti odmah čim se ostvare ti uvjeti. Tako ćemo izaći iz situacije koju je Europi stvorila Ukrajina, kazao je Medvedev.
Češki premijer Miroslav Topolanek, predsjedatelj EU-a, izjavio je da EU ne želi rješavati bilateralne probleme Moskve i Kijeva. Dodao je da sporni nadopisani dio uz ugovor nije njegov službeni dio, već samo mišljenje ukrajinske strane. Ruski premijer Vladimir Putin najavio je odlazak ruske delegacije na hitne dogovore, već sutra, u Bruxelles. Za ponedjeljak je najavljen i izvanredni sastanak ministara za energetiku, dogovoren prošlog tjedna u Pragu.
Što je potpisano
Ukrajina, Rusija i Europska unija sklopile su sporazum koji bi trebao omogućiti ponovni početak opskrbe Europe ruskim plinom preko Ukrajine. Ruski su dužnosnici čekali da Ukrajina pošalje nužne dokumente, ali su najavljivali da su daljnje odgode moguće.
Sporazum se odnosi na razmještanje međunarodnih promatrača duž plinovoda od Rusije i Ukrajine prema Europi, što je bio uvjet Moskve za ponovni početak dostave plina. Stručnjaci su potpuno spremni pokrenuti postrojenja, ali još nismo primili dokumente. To odgađa naš rad i početak rada promatrača na postrojenjima, izjavio je glasnogovornik Gazproma Sergej Kuprijanov.
Govoreći novinarima po povratku iz misije u Rusiji i Ukrajini češki premijer Mirek Topolanek rekao je da je europski povjerenik za energiju Andris Peilbalgs potpisao sporazum koji su prethodno potpisali potpredsjednici vlada Ukrajine i Rusije. Ruski premijer Vladimir Putin jasno je rekao da će plin krenuti kada svi potpišu, a promatrači budu na svojim točkama, što će se dogoditi odmah nakon što faxom prime potpisani sporazum, rekao je češki ministar trgovine i industrije Martin Riman, koji je bio na razgovorima u Moskvi.