ZAGREB – U isto vrijeme dok ministar turizma Damir Bajs pun optimizma najavljuje najbolju turističku sezonu koju neće poremetiti ni globalna ekonomska kriza, najavljujući umjesto subvencija rekordno trošenje u promidžbu hrvatskog turizma, dubrovački hotelijeri, agencije i prijevoznici odlučuju se na otkaze i na smanjivanje plaća svojim radnicima.
Traži li ministar Bajs sa 130 milijuna kuna turiste ondje gdje ih nema?
Naime, među prvima štednju je započeo Goran Štrok u Jadranskim luksuznim hotelima, s obzirom da je krajem prošle godine smanjio prvo članovima Uprave plaću za 20 posto, da bi je zatim i svim zaposlenicima smanjio za 15 posto.
Štednja do početka sezone
Kako su najavili iz JLH-a, mjere štednje trebale bi trajati do prvih gostiju, odnosno do travnja, a navodno bi se razlika u plaćama trebala isplatiti krajem godine. Djelatnicima Štrokova hotela Bellevue, pak nisu produženi ugovori, pa se može govoriti i o otkazima.
“S podružnicama Sindikata turizma i usluga Hrvatske dogovoreno je kako će se radnicima svih hotela grupacije i to Hotel Excelsior, Hotel Dubrovnik Palace, Hotel Bellevue, Hotel Kompas te Grand hotel Bonavia plaće od siječnja do ožujka smanjiti 15 posto od čega su izuzete socijalno ugrožene kategorije radnika”, stoji u obavijesti JLH-a u kojem se dodaje kako s obzirom na sadašnje stanje bookinga za predstojeću kongresnu sezonu Uprava JLH izražava optimizam.
Dubrovnik Airlines prizemljen
“Određenom broju radnika, kojima su tijekom studenog i prosinca istekli ugovori o radu, ugovori se zbog smanjenog obima rada tijekom zimskih mjeseci nisu produljili. Na isti način i prijašnjih je godina premošćeno slabije poslovanje hotela tijekom zimskih mjeseci”, pojašnjava se u odluci Štrokova JLH-a.
Sličnu mjeru štednje pokrenuo je i Dubrovnik Airlines koji je pak dopisom obavijestio svoje djelatnike kako su im plaće smanjene u vrijeme zimskih mjeseci, odnosno od 1. prosinca do 31. ožujka, i to za dvadeset posto. Tako će 200 djelatnika ove zrakoplovne tvrtke do 1. travnja izgubiti cijelu jednu plaću.
Oko 60 otkaza u hotelu Croatia?
Negativan trend nastavio se prvim otkazima i u Lukšićevoj grupaciji. Ondje su upravo u tijeku pregovori između predstavnika sindikata u hotelima Croatia, a navodno je spremno oko 60 kuvertiranih otkaza za djelatnike renomiranog hotela u Cavtatu. Štoviše, ovih dana izašla je informacija kako je tridesetak stalno zaposlenih dobilo ponudu da postanu stalni sezonci ili tehnološki višak. Riječ je o hotelu na krajnjem jugu Hrvatske, dobitniku niza nagrada za najbolji hotel, čiji su djelatnici također nemalo puta nagrađivani kao najbolji u turizmu i ugostiteljstvu.
Agencije pred otpuštanjem radnika
Također, prema za sada neslužbenim informacijama, i neke dubrovačke turističke agencije najavile su otkaze zbog krize. Jedna od tih agencija, koja je uvela restrikcijske mjere, je Gulliver travel, koja za sada nije potvrdila kuloarske priče o otkazima, koje ne isključuje, ali je potvrdila kako su ugasili sve tzv. “front office” poslovnice. Naime, kako kažu, s racionalizacijom su počeli još prije dvije godine kada je Vlada RH uredbom otežala rad turističkih agencija.
“Zatvaranjem poslova i uličnih poslovnica nismo ugrozili radna mjesta što je ujedno i jedan od važnih ciljeva naših napora. Ne isključujemo mogućnost da ćemo tijekom 2009. godine biti prisiljeni kreirati i neke nepopularne mjere, no one za sada nisu u planu”, stoji u odgovoru uprave jednih od najvećih turističkih agencija u Hrvatskoj.
Gdje su ti turisti?
Podsjetimo kako je ministar Bajs, unatoč mišljenju turističke struke, umjesto subvencija turističkim tvrtkama i hotelima preusmjerio novac na dodatno oglašavanje. Naime, ove će se godine potrošiti do sada najviše novca za oglašavanje i to oko 130 milijuna kuna. No, mnogi su uvjereni kako to i nema baš nekog smisla, jer mnogi će ovog ljeta upravo zbog krize odustati od putovanja, pa se turisti traže ondje gdje ih nema.