LJUBLJANA – Slovenski gospodarstvenici smatraju kako je Slovenija nakon osamostaljenja napravila jednu od najvećih pogrešaka – nije vratila depozite štedišama bivše Ljubljanske banke.
Kako prenosi agencija STA, time su pritvorena vrata slovenskim gospodarstvenicima na tržištima na kojima su desetljećima bili prisutni. Takav su zaključak donijeli sudionici okruglog stola održanog povodom 158. godišnjice postojanja Slovenske gospodarske komore (GZS).
“Odluka nije bila u skladu s međunarodnim pravom”
Bivši predsjednik Narodne skupštine France Bučar je rekao kako odluka da se bivšim štedišama Ljubljanske banke s područja bivše Jugoslavije ne vrati depozite, nije bila u skladu s međunarodnim pravom i međunarodnom etikom.
S njime se složila i većina ondje okupljenih gospodarstvenika, koji nevraćanje štednih uloga bivše Ljubljanske banke vide kao prepreku u daljnjem prodoru na tržišta bivše Jugoslavije.
Bučar je rekao i kako korijenje sadašnje financijsko-gospodarske krize vidi u industrijskoj revoluciji. Posljednjih godina se, prema njegovim riječima, financijski dio gospodarstva razlikovao od realnoga te je bilo sve više špekulacija i “življenja na kredit”. Financijski dio bi, smatra Bučar, trebao biti odraz stvarnog dijela gospodarstva, a bilo je obrnuto, tako da je ova kriza neizbježna. “Za njeno rješavanje će biti potrebno uložiti mnogo napora i načiniti puno strukturalnih promjena”, ocijenio je Bučar.
Bučar je naveo i kako je Slovenija tek sad na pragu “prave tranzicije”, jer iako je prešla na tržišno gospodarstvo, slovenske tvrtke još uvijek nisu doživjele strukturne promjene, kao ni politika, a unatoč demokratskim zakonima “i tvrtke i politika su ostale u realsocijalizmu”. Ukazao je i na razilaženje u stavovima i ciljevima politike i gospodarstva te je poručio kako “država ne može biti plijen političkih stranaka”.