WASHINGTON – Favreau je u zadnja dva mjeseca radio 16 sati na dan na Obaminu inauguracijskom govoru na raznim mjestima u Washingtonu, od kafića Starbucksa do njegova novog, još neuređena stana u glavnom gradu SAD-a.
Znao je pisati noću do 2 ili 3 sata u jutro, a ostajao je budan uz pomoć duplog espressa i “red bulla”. Na raspolaganju je imao ekipu pomoćnika koji su ga opskrbljivali potrebnim materijalom, uključivo istraživanja o ključnim trenutcima kriza u američkoj povijesti do govora bivših predsjednika.
Otkako je napisao Obamin pobjednički govor u Iowi, oko Favreua se stvorio kult ličnosti. On je zaslužan i za Obamin ključni slogan: “Yes We Can” (“Mi to možemo”).
Obama se prvi put susreo s Favreauom na Demokratskoj konvenciji 2004., kad ga je taj mladić prekinuo u čitanju govora i predložio mu da ga prepravi.
Favreau je tada pisao govore za Johna Kerryja, neuspješna demokratskog predsjedničkog kandidata 2004.
“Barack mu vjeruje”, rekao je Obamin savjetnik David Axelrod, dodavši kako je za njega rijetkost da nekomu predaje toliku odgovornost za svoje vlastite riječi.
Favreau sasvim slučajno ima isto ime i prezime kao i popularni američki glumac i redatelj i nije s njime ni u kakvu srodstvu.
Kad uđe u Bijelu kuću, Jon Favreau će sa 27 godina biti najmlađi glavni pisac predsjedničkih govora u povijesti.