DAVOS – Sudionici Svjetskoga gospodarskog foruma završili su skup u Davosu bez jasnih rješenja koja bi pokazala put kojim treba krenuti kako bi se riješio problem globalne gospodarske krize, navode agencije. AP navodi kako u Davosu nisu uspjeli ni dokučiti razmjere krize, a kamo li ponuditi izlaz iz nje.
Međunarodni monetarni fond, tijekom petodnevnog skupa pod radnim nazivom Uobličavanje svijeta nakon krize, upozorio je da će 2009. biti godina najslabijega gospodarskog rasta od Drugoga svjetskog rata. Agencija dpa napominje kako su svjetski čelnici upozoravali na opasnost od protekcionizma, naglašavajući da će ograničavanje trgovine pogoršati i produbiti svjetsku krizu.
Ministri trgovine dvadesetak zemalja pozvali su u Davosu da se ove godine prevladaju međusobne razlike u sklopu drugog kruga pregovora iz Dohe o liberalizaciji svjetske trgovine. U zajedničkom priopćenju ministri su obećali da će se suzdržati od uvođenja novih trgovinskih barijera.
Uoči razgovora u Davosu, političari su upozorili da bi blokada uvoza radi očuvanja radnih mjera produbila krizu, kao što se dogodilo tijekom velike depresije 30-ih godina 20. stoljeća. Sa skupa su se čule optužbe usmjerene prema Sjedinjenim Držacvama, koje su neki sudionici optužili za izazivanje financijske krice i recesije u svijetu.
Već standardni prosvjedi
Jučer su stotine ljudi u Davosu prosvjedovale protiv Svjetskoga gospodarskog foruma. Tvrde da elita okupljena na tom tradicionalnom skupu nije u stanju riješiti svjetske teškoće. Noseći transparente Vi ste kriza i bacajući grude snijega, nekoliko stotina prosvjednika okupilo se kod zaštitnih ograda oko dobro utvrđenog hotela Seehof, u kojem borave mnogobrojni svjetski političari i gospodarstvenici.
Gospodarstvo i klimatske promjene
Svjetski čelnici jučer su na forumu zatražili da se ne skreće pozornost s pitanja klimatskih promjena, iako će tema gospodarske krize dominirati velikim dijelom 2009. Britanski premijer Gordon Brown, njemačka kancelarka Angela Merkel, glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon te mnogi drugi složili su se u jednome – gospodarstvo i klimatske promjene međusobno su povezani. Ocijenili su da će alternativne energije koje ne onečišćuju, kao nafta ili ugljen, donijeti znatne ekonomske prednosti i potaknuti gospodarstvo.
Preispitivanje institucija
Njemačka kancelarka Merkel predložila je i osnivanje novog tijela Ujedinjenih naroda – Gospodarskog vijeća, prema uzoru na Vijeće sigurnosti osnovano nakon Drugoga svjetskog rata. Kako je objasnila, to bi vijeće poboljšalo koordinaciju među zemljama u pokušaju da se prevlada gospodarska kriza i nadzire tržište.