ZAGREB – Ovog tjedna nastavlja se protuispitivanje umirovljenog generala Mate Laušića, bivšeg zapovjednika Vojne policije, u suđenju generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču. Naime, danas bi trebao biti zadnji dan unakrsnog ispitivanja svjedoka od strane branitelja generala Gotovine, a od utorka će na red doći branitelji Čermaka i Markača.
Tko je kriv za incidente?
Treba napomenuti kako se od početka smatralo kako bi svjedočenje umirovljenog Laušića moglo u znatnoj mjeri naštetiti obrani hrvatskih generala, a da je tome zaista tako dokazuje i vijest stara tjedan dana u hrvatskim medijima koja je imala naslov “Hrvatska će optužiti Matu Laušića za ratni zločin?”. No, što je to sve prošli tjedan govorio Laušić?
Naime, glavni haški tužitelj do sada je u postupku protiv hrvatskih generala dokazivao kako se vojna policija uglavnom držala po strani dok su se širom oslobođenih područja Hrvatske od srpske okupacije događale pljačke i paljevine napuštenih srpskih kuća, umjesto da zaustave zločini i počinioci privedu pravdi.
Prema tužitelju nadležnost nad vojnom policijom imali su zapovjednik Zbornog područja Split, a to je general Ante Gotovina, kao i prvi čovjek Zbornog područja Knin general Ivan Čermak. Obrana generala smatra pak kako je ipak za incidente na oslobođenim područjima kriva Uprava vojne policije, odnosno njen zapovjednik general Laušić. Treba naglasiti kako se još 2004. godine Laušić vodio kao osumnjičeni, no njegov status je promijenjen svjedoka, a prošlog tjedna pokazao se kao glavni adut tužiteljstva.
1. dan: Jadna vojska generala Gotovine
“Jadna je vojska koju disciplinira vojna policija kao što je jadan roditelj čije dijete disciplinira policija”, kazao je Laušić već prvog dana svjedočenja dajući jasno do znanja kako Vojna policija nije i ne može biti odgovorna za ono što se događalo na oslobođenom području.
Krucijalan je po Laušiću i dokument koji datira iz 2. kolovoza 1995. godine koji je zapravo Laušićeva zapovijed prema kojoj se zapovjednici vojne policije “u pogledu dnevnog operativnog zapovijedanja” podčinjavaju zapovjednicima Zbornih područja. Tako je, objašnjava Laušić, generalu Gotovini podčinjena 72. bojna vojne policije, a sistem izvještavanja odvijao se dvostrukom linijom budući da je jedna išla prema njemu, a druga prema Gotovini.
2. dan: Domobrani bez kontrole
“Pripadnici HV-a nad kojima sistem zapovijedanja nije imao značajnog utjecaja bili su vojnici iz domobranskih jedinica napravljenih od hrvatskih mještana krajinskih sela i gradova, koje su srpske snage prethodno protjerale s tih područja”, objašnjavao je Laušić drugog dana.
Trećeg dana svojeg svjedočenja Laušić je detaljno objašnjavao kako su nakon operacije “Oluja” general Gotovina i drugi zapovjednici mogli spriječiti pljačke i paljevine da su linijom zapovijedanja osigurali poštovanje osnovnih pravila vojne discipline u svojim postrojbama.
3. dan: Generali su znali što se događa
“Tako, recimo, ne bi bilo pljačke da je potencijalni počinitelj spriječen da, kršeći disciplinski kodeks, za tu potrebu neovlašteno uzme vojno vozilo”, govorio je Laušić objašnjavajući na primjeru jednog vojnika koji je neovlašteno uzeo vozilo iz svoje postrojbe i njime otišao u pljačku.
“Optuženi su morali imati uvid i realno stanje na terenu”, bio je odgovor Laušića na izravan upit tužiteljstva jeli moguće da zapovjednici nisu znali ili nisu htjeli znati da se na oslobođenom području događaju brojni zločini. Laušić je to argumentirao dokumentacijom koju je Vojna policija slala na zapovjednicima zbornih područja.
4. dan: Vojna policija bila je podčinjena Gotovini
“Zapovjednici vojne policije morali su izvršavati moje zapovjedi, ali isto tako i zapovjedi generala Gotovine”, odgovorio je Laušić četvrtog dana dodajući kako su se njegove zapovjedi odnosile tek na “ispomoć” postrojbama. Naime, branitelji generala Gotovine, trude se u protuispitivanju dokazati kako general Gotovina nije znao za pravo stanje na terenu, što Laušić uporno opovrgava.
Glavni dokaz branitelja su dnevni izvještaji Vojne policije u kojima se navode samo sitniji prekršaji pripadnika HV, ali ne i zločini nad srpskim civilima i njihovom imovinom, što opovrgava Laušić.
5. dan: Prijavljeni slučajevi nisu procesuirani
“Osobno sam uhitio desetke pripadnika HV kada sam prolazio oklopnim transporterom oslobođenim područjem, a da sam imao autobus, za jedan sat bih ga napunio uhićenim”, rekao je Laušić petog dana i dalje inzistirajući kako je hrvatski vojni vrh znao za problem rasprostranjenih paljevina i pljački u Krajini nakon operacije “Oluja”.
“Svaki izvještaj u kojem se iznosi sumnja da su vojnici prekršili pravila discipline nameće se zapovjedniku, u ovom slučaju generalu Gotovini, koji je imao obvezu istražiti te navode i pokrenuti postupak protiv odgovornih”, kazao je Laušić dodajući kako to nije bio slučaj.