ZADAR – Današnjim potpisivanjem počinje realizacija druge faze projekta zaštite od onečišćenja voda u priobalnom području i otocima tzv. Jadranskog projekta. Realizacija projekta planirana je u tri faze, prva se ostvaruje od 2005. do kraja ove godine. Ukupno troškovi projekta su 280 milijuna eura, pola se financira iz zajma Svjetske banke a ostatak se financira sredstvima državnog proračuna, Hrvatskih voda te sredstvima jedinica lokalne uprave i samouprave s komunalnim društvima.
– Za potrebe pripreme projekta proanalizirano je 980 naselja u sedam jadranskih županija. Odvodnja i pročišćavanje otpadnih voda odvijat će se u okviru 177 sustava, od ukupno 177, za realizaciju je predloženo 47 podprojekta uzimajući u obzir pripremljenost programa, nužnost uključivanja pojedine lokacije zbog cjelovitog rješavanja jedinstvenog komunalnog područja i uključivanje izrazito ekološki osjetljivih lokacija. Izgradnjom objekata povećat će se priključenost stanovništva priobalnog područja sa 45 na 78 %, rekao je generalni direktor Hrvatskih voda Jadranko Husarić.
Do kraja 2009. godine, u prvoj fazi Jadranskog projekta bit će izgrađeni sustavi za prikupljanje, pročišćavanje i ispuštanje otpadnih voda u 11 priobalnih gradova, što uključuje više od 100 km sustava za odvodnju, 40 crpnih stanica i sedam postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda kojima će se koristiti 330 000 stanovnika. Broj ljudi koji će se moći priključiti na sustav za odvodnju na području koje pokriva projekt porast će s 38% na 65%, a postotak pročišćenih otpadnih voda porast će s 8% na 50%. Prema procjenama, druga faza Jadranskog projekta obuhvatit će dodatnih 210 tisuća stanovnika a izgradnjom svih predviđenih objekata priključenost stanovnika na kanalizacijske sustave povećat će se na 76%.
Tijekom druge faze Jadranskog projekta nastojat će se poboljšati usluga odvođenja otpadnih voda u 33 priobalna grada i općine u kojima trenutno samo polovica stanovništva ima odgovarajući kanalizacijski sustav, a pročišćava se samo 16 posto otpadnih voda. Cres, Mali Lošinj, Poreč, Rab, Murter, Nin-Privlaka, Sukošan-Bibinje, Vodice, Hvar, Supetar i Brač bit će među lokacijama u kojima se očekuje skora realizacija projekta dok se za Nacionalni park Mljet, Župu Dubrovačku, Primošten, Metković, Vela Luku, Crikvenicu, Rovinj, Pula sjever i Medulin ubrano radi na pripremi projekata.
Ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković govorio je danas u Zadru o značaju Jadranskog projekta:
– Ovaj projekt je od iznimne važnosti za zaštitu voda, za zaštitu mora, za rješavanje i pročišćavanje otpadnih voda što je u funkciji zaštite okoliša. To je dio naših prioriteta, treba raditi kolektorske mreže, pročistače otpadnih voda i stvarati pretpostavke da zaštitimo ono što je sigurno jedno od najvećih prirodnih bogatstava Hrvatske a to su vode, rekao je ministar Čobanković.