ZAGREB – ‘Upamtite da svijet više nikada neće biti kao onaj kojega se sjećamo od prije godinu dana. Isto tako onaj koji vam kaže da ćemo iz krize izaći za manje od deset godina – laže’, rekao je Vidošević.
Da financijska kriza neće nestati preko noći predsjednik HGK Nadan Vidošević ustvrdio je na predstavljanju mjera za ublažavanje posljedica kriznog stanja u gospodarstvu.
Dodao je kako se Hrvatska nalazi u dubokoj strukturnoj krizi koju on ipak ne bi nazvao recesijom. Za krizu je odgovornima nazvao predsjednika, premijera te guvernera HNB-a.
Jedna od prvih mjera zasigurno je rebalans proračuna koji se prema Vidoševiću treba dogoditi što prije.
“Moramo linearno rezati proračun za 10 posto i prihode prebaciti u HBOR. Kada bismo sada srezali proračun za 30 posto, svi bi popadali u nesvijest i počeli kukati. A upravo smo takav proračun imali prije samo tri godine. 1995 imali smo proračun od 26 milijardi kuna i tri milijarde dolara vanjskog duga. A sada smo sve pojeli, popili, prodali ćaćino i zadužili vlastitu djecu”, izjavio je Vidošević.
“Mislim da se Vlada tu našla u nezavidnoj poziciji. Po meni, Hrvatska je ogromnu grešku napravila kada je 2000. išla mijenjati ustav.
Bivšim, ‘degolističkim’ ustavom država je imala mogućnost odlučivanja. Gledajte samo SAD ili Rusiju – one imaju izborne monarhije.
Velika Britanije izgradila je bipolarni sustav i kompaktnu vladu, kao i Njemačka. Hrvatskoj bi bilo bolje vraćanje na stari ustav gdje ne postoji dominacija jedne stranke, već se odgovornost prenosi djelomično i na predsjednika”, rekao je.
Vidošević je naglasio kako smatra da treba zaustaviti velike kapitalne projekte, ali pokrenuti male projekte s velikom nacionalnom disperzijom.
Smatra i kako bi trebali biti pažljiviji s uvođenjem trošarina. Primjerice one za cigarete i alkoholna pića naziva rizičnima jer bi mogle ugroziti hrvatsko gospodarstvo.
Preporuča uvođenje trošarina na proizvode koji nisu tako socijalno osjetljivi, poput primjerice mobitela.
Kao još jednu mjeru dobrom smatra vraćanje zaštitne kamate na kapital koja je već postojala, ali je prije sedam godina ukinuta.