ZADAR – „Mirenje u rješavanju individualnih radnih sporova” tema je današnjeg savjetovanja u Velikoj vijećnici Doma Zadarske županije, u organizaciji Ureda za socijalno partnerstvo Vlade RH i Gospodarskog socijalnog vijeća Zadarske županije. Cilj projekta je uz rasterećenje sudova, pomoći radnicima i poslodavcima da brže i konkretnije dođu do ostvarenja svojih ciljeva i ostvarenja radnih prava. Prvi miritelji sa područja zadarske županije su završili edukaciju, pa bi ovakav način rješavanja sporova mogao biti implementiran i na ovim prostorima.
Savjetovanje je otvorila Dajana Subić, predsjednica GSV-a Zadarske županije:
-Mirenje u rješavanju individualnih radnih sporova je projekt koji provodi vladin Ured za socijalno partnerstvo u suradnji sa Centrom za internacionalnu pravnu suradnju Nizozemske i započeo je u ožujku 2006. godine.
-Cilj je projekta rasteretiti sudove sporova koji se tiču radno pravnih odnosa. Od 1996. do 2003. godine, radnici su pokrenuli oko 200 000 radnih sporova od kojih je 170 tisuća odnosilo na materijalna potraživanja od poslodavaca. U proteklih četiri godine evidentiran je veliki porast tužbi, njih oko 39 tisuća, od kojih je 3 6000 zahtjeva za mirno rješavanje sporova. Po ovome vidimo kako je ovakav potez vlade zaista potreban, rekla je Subić
-Mi smo ovaj projekt pokrenuli prije dvije godine. Najprije smo išli na edukaciju jednog dijela miritelja za područje grada Zagreba. A onda smo iz kruga tih miritelja educirali osam trenera. Nakana nam je u svim županijama osposobiti određen broj miritelja kako bi se sustav mogao implementirati na području cijele Hrvatske, objasnio je Vitomir Begović, predstojnik Ureda za socijalno partnerstvo Vlade RH.
-U ovom trenutku, sustav mirenja funkcionira kao pilot projekt u Hrvatskim šumama, Hrvatskoj pošti, Ministarstvu unutarnjih poslova i Končar grupi. Mi pozitivne rezultate već imamo. Ta pozitivan iskustva želimo primijeniti u praksi na području ostalih županija i u svim tvrtkama u kojima postoje kolektivni ugovori, dakle regulirani radni odnosi između poslodavaca i sindikata, odnosno radnika. Na taj način skraćujemo postupak rješavanja spora, rasterećujemo pravosuđe i primjenjujemo ona iskustva koja su pozitivno doprinijela smanjenju radnih sporova u Europskoj uniji, naglasio je Begović.
Desetak miritelja je educirano. Begović objašnjava što dalje: -Ovo je prvi korak. Sada u okviru velikih poslovnih subjekata, predstavnici sindikata i poslodavaca trebaju dopuniti kolektivno ugovore, kojima će se opredijeliti za mirno rješavanje sporova, te zatim imenovati tajnika za individualno mirenje. Svaki poslodavac koji ima neki radni spor, može predložiti postupak mirenja i nekog miritelja za kojeg smatra da može učinkovito pomoći u rješavanju spora. To je postupak koji se znatno brže, jednostavnije te jeftinije može provesti na zadovoljstvo svih. Ukoliko se u toj nakani ne uspije, nikad nije kasno da pokuša riješiti kroz redovni sudski postupak.