ZAGREB – Znanstvenici su razvili tablete koje bi se trebale koristiti kod pacijenata koji su proživjeli teške traume te im olakšati život brisanjem ružnih sjećanja.
One su prvotno namijenjene onima koji pate od post-traumatskog stresnog sindroma te onima kojima su životi povezani sa stalni ponavljanjem sjećanja na bivše bolne događaje. No, pojavljivanje ovakvih tableta izazvalo je i mnoge etičke dileme oko toga što nas čini ljudima. Neki smatraju kako će se takvim preparatima spriječiti ljude da uče na vlastitim pogreškama, piše Daily Mail.
Hoćemo li ostati ljudi i da li će nam liječnici mijenjati identitet?
“Odstranjivanje ružnih sjećanja nije isto kao uklanjanje bradavice ili madeža. To će promijeniti naš osobni identitet sve dok je ono što jesmo povezano s našim pamćenjem”, rekao je londonski profesor za medicinsku etiku Daniel Sokol te dodao kako bi takav postupak u nekim slučajevima mogao biti dobar, ali prvo treba utvrditi kakve će to imati posljedice na pojedince, društvo i naš osjećaj humanosti.
Nizozemski znanstvenici tvrde kako su uspjeli “izbrisati” loša sjećanja koristeći lijekove koji se obično propisuju pacijentima koji boluju od srčanih bolesti. Eksperimentirajući na životinjama otkrilo se kako takvi lijekovi mogu promijeniti percepciju koju mozak stvara o lošim događajima.
Brišu i sjećanje na događaje koji su se dogodili godinama ranije
U posljednjoj studiji nizozemski su znanstvenici otišli i malo dalje, te su eksperimentirali sa 60 muškaraca i žena kojima su pokazivali fotografije pauka uz lagane elektrošokove te im time stvorili “zastrašujuću” situaciju. Dan nakon toga “laboratorijski miševi” su podijeljeni u dvije grupe. Prvoj grupi su, prije ponovnog pokazivanja slika pauka, podijeljene “prave” tablete dok je druga dobila lažne. Ta je studija pokazala kako je manji strah pokazala grupa kojoj su podijeljene prave tablete.
I nakon prestanka uzimanja tableta, ona skupina koja je pila prave medikamente pokazivala je znatno manji strah od pauka. Ti preparati onemogućuju mozak da ponavlja ta loša sjećanja. Teoretski gledano, ti lijekovi mogu “izbrisati” traumatične događaje koji su se dogodili godinama ranije.
Ne zna se brišu li lijekovi i lijepa sjećanja
Pretpostavlja se kako će proći još nekoliko godina istraživanja i testiranja tih lijekova dok oni ne budu i službeno usvojeni te ih se počne davati pacijentima koji boluju od post-traumatskog stresnog sindroma. Kao i kod svakog drugog lijeka i kod ovoga se strahuje kako bi se mogao zloupotrebljavati, a ne zna se još briše li on i pozitivna sjećanja. Bilo kako bilo, era liječničkog “pranja mozgova” može početi.