ZAGREB – U posljednjih 30 dana samo je u Hrvatskoj bez posla ostalo 20.000 ljudi. Kako je najveći dio njih »do grla« u kreditima, a neke su se banke još prije nekoliko mjeseci hvalile kako će takvim klijentima izlaziti ususret i zamrznuti im kredite na neko vrijeme, pokušali smo doznati kako stvari izgledaju u praksi. Ono što bi se moglo zaključiti jest da veće banke u Hrvatskoj u slučaju gubitka zaposlenja nude mogućnost počeka na otplatu glavnice kredita do 12 mjeseci. U tom razdoblju otplaćuje se »samo« kamata na kredit. Podsjetimo, naime, da je kamata najveća u početnim godinama otplate, kada iznosi i do 90 posto rate, te da se smanjuje kako kredit ide svome kraju.
Osim toga, sve banke naglašavaju da se svaki zahtjev za poček otplate kredita u slučaju gubitka zaposlenja obrađuje individualno, a ulogu igra je li korisnik kredita klijent pojedine banke ili ne, te potpunost priložene dokumentacije. Kako doznajemo, obrada zahtjeva za poček varira od banke do banke, a najkraći rok je desetak dana. No, u praksi i kad se aktivira poček, korisnik kredita moći će ga koristiti tek od sljedećeg mjeseca, odnosno od kada mu se odobri zahtjev.
Ima slučajeva i kada se pojedini zahtjevi za poček kredita rješavaju i više od mjesec dana, što zna dovesti u neugodan položaj osobe koje traže moratorij kredita zbog gubitka zaposlenja.
U Hypo banci kažu kako nude mogućnost moratorija na otplatu glavnice do 12 mjeseci. Ne postoji određeno pravilo u kojim slučajevima se moratorij odobrava, a zahtjevi se rješavaju individualno, ovisno o situaciji u kojoj se klijent našao, jer je banci u interesu da zajedno s klijentom nađe najbolje rješenje, dodaju u Hypou. Moratorij kredita može se aktivirati u mjesecu koji uslijedi poslije njegova odobrenja od strane kreditnog odbora i po dostavi aneksa ugovora o kreditu ovjerenog kod javnog bilježnika.
Erste banka osobama koje izgube posao nudi poček otplate kredita te smanjenje kamatne stope za 20 posto tijekom trajanja počeka u odnosu na dogovorenu kamatnu stopu. Kamata se u periodu počeka obračunava mjesečno, a naplaćuje se ovisno o zahtjevu klijenta (tromjesečno, polugodišnje, godišnje). Na taj način glavnica u vrijeme počeka miruje, a kamata na kredit može se plaćati ili nakon tri ili šest mjeseci ili nakon čak godinu dana. Poček se ugovara najdulje do 12 mjeseci. Ugovaranje počeka i smanjenje kamatne stope ne primjenjuje se na okvirne kredite i kredite po kreditnim karticama, kažu u Erste banci.
Pored toga, svim korisnicima gotovinskih, poljoprivrednih, turističkih i potrošačkih kredita sa statusom klijenta Erste banka omogućava produljenje roka otplate kredita do dvije godine.
Raiffeisen banka (RBA) nudi mogućnost da prilikom odobrenja novog stambenoga kredita korisnik ugovori poček otplate glavnice kredita na rok od šest ili 12 mjeseci, a za kredite u otplati postoji mogućnost ugovaranja moratorija, također na rok od šest ili 12 mjeseci.
U Zagrebačkoj banci kažu kako preferiraju sporazumne mjere naplate kako bi se izbjegla aktivacija prisilnih mjera naplate. U svim slučajevima kada klijent ima problema kod otplate kredita pristupaju individualno te u skladu s time donose odluku na koji način će se nastaviti daljnja otplata kredita, kažu u Zabi.
Umjesto 559, rata 329 eura
Kao primjer uzeli smo poček otplate stambenog kredita kod Erste banke. Na kredit od 75.000 eura s rokom otplate od 20 godina, kamatom od 6,5 posto, mjesečni anuitet iznosi 559,18 eura. Nakon sedam godina klijent traži poček od 12 mjeseci. Kamata tijekom počeka koja se plaća mjesečno tijekom 12 mjeseci tada iznosi 329,05 eura (za mjesec koji ima najveći broj dana), a anuitet nakon počeka iznosi 559,18 eura sljedećih 13 godina.